Kasırgalar depremin şiddetini azaltıyor

Kasırgalar depremin şiddetini azaltıyor.13838
  • Giriş : 12.06.2009 / 15:21:00

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre kasırgaların sıklıkla yaşandığı yerlerde deprem olma riski azalıyor. Depremlerin yıkıcı etkisi bu sayede azalıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bilim adamları tayfunların yerkürede farkedilemeyecek kadar küçük depremlere yol açtığını, bunun da fay hatlarındaki 'gerilimi' azalttığını ortaya çıkardı.

BBC'nin haberine göre, saygın bilim dergisi Nature'da yayımlanan araştırma sonucunda, Tayvan'da faal bir deprem bölgesinde tayfunların neden olduğu basınç değişikliklerinin fay hatlarını 'gevşettiği' tespit edildi.

Tayfunun sebep olduğu etkiyle fay hattında biriken enerji, birkaç saate yayılan yavaş bir oynamayla boşalıyor. Saniyeler içinde meydana gelen yıkıcı bir sarsıntının yerine yavaş yavaş gerçekleşen bu rahatlama, Tayvan'ın doğusunda yapılan araştırmalarda gözlemlendi. Araştırmacılar, bölgede az sayıda yıkıcı depreme rastlanmasını sık sık yaşanan kasırgalara bağladı.

ABD'deki Carnegie Bilim Enstitüsü'nden doktor Alan Linde başkanlığındaki araştırma ekibi, Tayvan'ın doğusunda iki teknonik levhanın birbirinin üzerine doğru bastırdığı bölgede yerin derinliklerine son derece hassas cihazlar yerleştirerek yerdeki oynamaları takip etti.

Cihazlarla 20 kadar 'yavaş deprem' tespit eden ekip, bunlardan bazılarının birkaç saatlik bir süreye yayıldığını, bazısının ise bir günü aşkın bir süre zarfında meydana geldiğini bildirdi. 20 depremden 11 tanesi tayfunlarla tamı tamına aynı zamana denk geliyor. Amerikalı ekip, bu rastlantının şans eseri olamayacağının altını çiziyor.

Teoriye göre, tayfunların üzerinden geçtiği topraklarda hava basıncı azalıyor. Bu basınç değişikliği ise teknonik levhaların birbirine geçtiği hatta biriken enerjinin yavaşça boşalmasını sağlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*