Kask faturasi olmayana plaka yok

  • Giriş : 08.11.2005 / 00:00:00

OSMANIYE - Osmaniye'de faturasi olmayana plaka yok uygulamasi kask satislarini arttirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ithal ve yerli motosikletlerin satislarinin yüzde 100 oraninda artmasiyla birlikte kask kullanilmamasina bagli yaralanmalari ve ölümleri azaltmak amaciyla Osmaniye Emniyet Müdürlügü Trafik Sube Müdürlügü tarafindan baslatilan yeni uygulama ile kask satislarini artirdi. Motosiklet sürücülerine kask kullanmadiklari gerekçesiyle verilen cezalarda kask kullanimini arttirdi.

Uygulamadan en çok kask saticilari memnun oldu. Birbirinden degisik renkte ve türdeki kasklar vitrinleri süslemeye basladi. 10 yasindan bu zamana kadar bisiklet tamirciligi yapan 65 yasindaki Hüseyin Kiliçkiran, uygulamanin ardindan kask satislarinin 2 katina çiktigini söylüyor. Cezai müeyyidelerin artmasi ve plaka alinirken kask faturasi istenmesinin kask satislarini bir anda arttirdigini belirten Kiliçkiran, "Eskiden hafta 1 tane kask satarken bugün günde 5 ile 10 adet arasinda kask satmaya basladik. Vatandaslar kasklara verdikleri 12,5 - 20 YTL ile kask kullanilmamasina bagli kazalardan kendilerini korumus oluyorlar." diye konustu.

Ilde 20 bine yakin kayitli ve bir o kadar da kayitsiz motosikletin oldugu düsünüldügünde motosiklet kazalarinin artmasinin kaçinilmaz oldugunu belirten Kiliçkiran, ancak olasi kazalarin zararlarinin kask kullanimi ile azaltilabilecegini ifade etti.

Kask kullanilmamasinin zararlarini tanik oldugu bir kaza ile anlatan Kiliçkiran sunlari kaydetti;

"Bas mahallede motosiklet ile kamyonet çarpisti. Motosiklet sürücüsü kafasini kamyonetin demirlerine çarparak feci sekilde can verdi. Eger motosiklet sürücüsü kask kullansaydi belki bu sekilde bu olay meydana gelmezdi. Araçlarda emniyet kemeri ne ise motosikletlerde de emniyet kemeri görevini kask görüyor."

Ucuz Çin mali motosikletlerin piyasaya girmesi park sorunu olmayan yakit tüketimi ekonomik fazla yer kaplamayan motosikletlere olan ilgiyi arttirdi. Motosiklet satislarinin artmasiyla beraber kazalarda kask kullanilmamasina bagli zararlari en aza indirmek amaciyla kask kullanilmasi zorunlu hale getirilmeye çalisiliyor. Uygumda öncelikle motosiklet plakasi için trafik sube müdürlüklerine gelenlerden kask faturasi getirmeleri isteniyor. Diger yandan trafige çikan motosiklet sürücüleri kask kullanmalari konusunda uyariliyor.

Kask kullanilmasi motosiklet sürücülerini rahatsiz etse de zamanla sürücülerin uygulamaya alisacaklari belirtiliyor. Motosiklet kazalarinda kask kullanilmasinin zarari yüzde 30 oraninda azalttigini bildiklerini belirten motosiklet sürücüsü Murat Dinmen, motosiklet aldiginda ilk isinin kask almak oldugunu söylüyor.

Kask kullanmadiklari için zaman zaman trafik polisleri tarafindan uyarildiklarini ifade eden bir baska motosiklet sürücüsü ise "Kask kullanimi biz sürücüler için. Çogu zaman kullanmak zor gelse de olasi bir kazada ne kadar faydali oldugunu herkes görüyor. Zamanla herkesin kask kullanmaya alismasi gerekiyor" diye konusarak kask kullaniminin önemine dikkat çekiyor.

Türkiye'de kayitli 1 milyon 300 bin motosikletin oldugu ve bu sayinin her geçen yil katlanarak arttigi düsünüldügünde kask kullaniminin ne kadar önemli hale geldigi anlasiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious