Kaskonuz ne kadar güvenli?

Kaskonuz ne kadar güvenli?.13199
  • Giriş : 15.11.2008 / 15:58:00

Samanyolu Haber TV'nin beğeniyle izlenen programı SÜRÜCÜ'de kasko yaptırırken dikkat edilmesi gereken noktaları risk yönetim uzmanı Selahattin Keleş cevaplıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Otomobilde kasko denilince ilk akla maddi hasarlı kazalar geliyor. Oysaki kasko poliçesi sadece kazaları içermiyor. Sürücülerimiz bir taraftan poliçelerini yaptırırken esaslı pazarlık yapıyorlar diğer taraftan satın aldıkları poliçe hangi şartları içeriyor bilmiyorlar. Kaskonuzun full olması demek bazı özel durumlar için yeterli olmayabilir. Kaza, deprem sel, terör, hırsızlık başlıca bilinen konular. Bunlar zaten birçok poliçe de standart yâ da ek olarak alınabiliyor. Yani gözden kaçmaları pek mümkün değil. Özellikle poliçenizin iç sayfalarındaki küçük harfler diye nitelendireceğimiz satırlar oldukça önemli.

Sigorta şirketi kadar poliçeyi hazırlayan acentenin de güvenilir olması gerekiyor. Acentenizin poliçeyi hazırlarken düşük fiyat göstermek için yapacağı poliçe sizin ihtiyacınıza cevap vermeyebilir. Örneğin 35 yaş indirimi alan bir sürücü eğer 35 yaşının altında ise başta indirim alsa dahi kaza sonrasında sıkıntılarla karşılaşabilir.

İşte poliçenizi yaptırırken sigortacınıza sormanız gereken sorular:

- Poliçenizi indirimli yaptırdınız ama indirimler size uygun mu? Şayet değilse hasarda sürpriz kesinti ile karşılaşabilirsiniz.

- Poliçeniz ucuz !!! Sakın muafiyetli olmasın. Bu kaza sonrası eksik ödeme alacağınız anlamına geliyor.

- Poliçeniz hırsızlığı içeriyor, peki hırsız evinize girdi aracınızın anahtarını çaldı fakat aracınızın başına henüz bir şey gelmedi, aracınızın çalınmasını mı bekleyeceksiniz yoksa kasko sigortanız aracınızın komple kilit sistemini değiştiriyor mu?

- Poliçeniz kaza sonrası aracınız servisten çıkıncaya dek ikame araç temin ediyor mu? Yoksa aracınızın yürüyebilecek durumda olduğunu bahane edip tamir süresince sizi araçsız mı bırakıyor?

- Kaza sonrası aracınızın hasarını kendi güvendiğiniz serviste mi yaptırabiliyorsunuz? Yoksa poliçenizi ucuza yaptırdığınız için sadece sigortanızın anlaşmalı tamircisinde mi?

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*