Kasparov: Rusya polis devleti oldu

  • Giriş : 05.06.2007 / 17:58:00

Kasparov, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bugün yaptığı açıklamada, "Rusya, polis devleti oldu" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya’nın önde gelen yeni muhalefet liderlerinden, eski dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da bugün yaptığı açıklamada, "Rusya, polis devleti oldu" dedi.
Almanya’da 6-8 Haziran’da yapılacak G-8 zirvesinden önce Prag’a gelen Garry Kasparov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de zirveye katılacağı için "Batılı devletlere demokrasi mesajlarını" sürdürdü.
Devlet Başkanı Putin’in "çar gibi diktatörce yönetimi olduğunu, vitrinlik demokrasi düzeni uyguladığını, zengin-yoksul uçurumunun günden güne açıldığını" iddia eden muhalefet örgütü "Öteki Rusya" ile birlikte "Birleşik Sivil Cephe" örgütünün liderlerinden olan dünya satranç şampiyonu Kasparov, "Batılı ülkelerin Putin’in yönetimine seyirci kaldığını" öne sürdü.
Putin’in, ABD’nin Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya kurmak istediği füze savunma sistemine karşı sert muhalefet ettiği bir ortamda açıklamalarda bulunan Kasparov’un demeçleri, Batılı ülkeler tarafından yakından izleniyor.
Putin’in hükümeti, Kasparov’un diğer Rus muhalefet örgütleriyle birlikte yapacağı gösterileri Mayıs içinde etkin biçimde önlemişti.
Kasparov, "Rus demokrasisi yüzeysel sunilikte" ifadesini kullanırken, Putin dün verdiği bir demeçte bunu hiç önemsemeyerek, "En saf demokrat benim" diyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious