Kasparov tekrar sorgulandı

  • Giriş : 20.04.2007 / 00:00:00

Rusya Federal Güvenlik Ajansı (FSB) yetkilileri, eski dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov'u bugün tekrar sorguladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Rus İtar-Tass ajansı, FSB müfettişlerinin Birleşik Sivil Cephe lideri Kasparov'u yaklaşık 4 saat boyunca sorguladığını duyurdu.

Kasparov, sorgulamadan sonra İtar-Tass'a yaptığı açıklamada, geçen hafta sonu düzenlenen muhaliflerin yürüyüşüyle ilgili parti gazetesinde yayımlanan haber ve Radyo Eko Moskova'daki konuşması yüzünden sorgulandığını söyledi.

Soruşturmada kendisine iyi davranıldığını ifade eden Kasparov, "Muhaliflerin yürüyüşünün organizasyonuyla ilgili haber ve yürüyüşü hakkında sorular sordular bana" dedi.

Kasparov'un avukatı Karina Moskalenko da, Kasparov'a spesifik bir soru sorulmadığını belirterek, "Şu anda hiçbir şey ile suçlanmıyor" ifadesini kullandı.

Moskalenko, Kasparov'a yönelik cezai veya idari bir soruşturma için herhangi bir neden görmediklerini sözlerine ekledi.

İtar-Tass, FSB müfettişlerinin daha önce de mahkeme tarafından yasadışı ilan edilen Ulusal Bolşevik Parti'nin lideri Eduard Limonov'u Radyo Eko Moskova'da yaptığı bir konuşmadan dolayı sorguladığını bildirdi.

Putin muhaliflerinden miting

Vladimir Putin karşıtları başkent Moskova'da 14 Nisan'da bir protesto gösterisi düzenlemişti. Polis aralarında Kasparov'un da bulunduğu 170 göstericiyi gözaltına almıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious