Katar uçağı İsrail ablukasını deldi

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Katar Havayolları'na ait bir yolcu uçağı İsrail'in uyguladığı ablukaya rağmen Beyrut'taki Refik Hariri havaalanına indi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'in Lübnan'a uyguladığı hava ablukası Katar Havayolları'na ait bir yolcu uçağı tarafından delindi. 142 yolcusuyla Doha - Beyrut seferini yapan uçak saat 15:30'da havaalına inerken, yolcular yakınları tarafından çiçeklerle karşılandı.

Yerel ve uluslararası basın mensuplarının soru yağmuruna tuttuğu yolcuların büyük bir kısmı, Beyrut'a ineceklerinden endişe duymadıklarını söyledi. Yolculardan bazıları ise uçağın zorla Amman'a indirilebileceğinden korktuklarını kaydetti.

Hizbullah'ın yeniden silahlanmasını önlemek gerekçesiyle Lübnan'ı denizden ve karadan abluka altına alan İsrail, Beyrut'a yalnızca Ürdün'ün başkenti Amman'dan ve iki Ürdün havayolu tarafından düzenlenecek uçuşlara izin vermişti.

İSRAİL: "BİZİM İZNİMİZ OLMASAYDI SEFER GERÇEKLEŞMEZDİ"

Katar Havayolları, dün yaptığı açıklamada Doha - Beyrut seferi için Lübnanlı yetkililerden izin aldıklarını ifade ederken, İsrail'den izin alıp almadıkları konusuna açıklık getirmemişti. Doha'da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan'la ortak basın toplantısı düzenleyen Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Cesim de İsrail ablukasına tepki göstererek uçuşun gerçekleşmemesi için hiçbir engelin bulunmadığını vurguladı.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev ise kendilerinin onayı olmadan hiçbir uçak ya da geminin Lübnan sahsına giremeyeceğini ifade etti. İsrail hükümetine yakın kaynaklar, konunun bir hafta önce Katar makamlarıyla birlikte ele alındığını ve sefere onay verildiğini ifade ederek Katar'ın meseleyi bu şekilde gündeme getirmesine anlam veremediklerini söyledi.Bu arada, Dışişleri Bakanı Şeyh Hamad bin Cesim, Lübnan'da görev yapacak Birleşmiş Milletler barışgücüne 200 - 300 askerle destek verecekleri taahhüdünde bulundu. Annan'la düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Katarlı bakan, "dünyaya Lübnan'da Arapların da var olduğu, İsrail'e ise Birleşmiş Milletler kararına inandıklarını ve uygulamak istedikleri " mesajını verme amacı taşıdıklarını söyledi. Katar Dışişleri Bakanı, uluslararası gücün Lübnan'daki görev tanımının da netleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Ortadoğu'nun yaklaşık 12 bin kişilik askerî kuvvete sahip petrol zengini ülkesi Katar, topraklarında ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı ile bir Amerikan hava üssünü barındırıyor. 2003 yılında Irak'ı işgal eden ABD, operasyonları Katar'dan yönetmişti.

BM Genel Sekreteri Annan ise, Lübnan'da görevlendirilecek yeni barışgücünün (UNIFIL II) bu ülkeyle uluslararası dayanışmanın göstergesi olacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün İstanbul'da toplanan İslam Konferansı Örgütü Gençlik Forumu'nda İslam ülkelerine Lübnan'da konuşlandırılacak uluslararası güce katkı yapmaları çağrısında bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious