Katarakt, 75 yaştan sonra yakalıyor

  • Giriş : 21.01.2007 / 00:00:00

Katarakt hastalığının özellikle 75 yaş ve üzerinde sık görüldüğü belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Göz Hastalıkları Uzmanı Baha Toygar, DSİ Tesislerinde "Katarakt nedir ve nasıl tedavi edilir" konulu konferans öncesinde 4-8 yaş arası çocukları göz taramasından geçirdi.

Kataraktın doğal lensin şeffaflığını kaybetmesi olduğunu ifade eden Dr. Baha Toygar, hastalığın özellikle 65-74 yaşları arası erkeklerde yüzde 14, kadınlarda yüzde 24 oranında görüldüğünü kaydetti. Toygar, hastalığın 75 yaş üzerindeki kişilerde daha sık görüldüğünü hatırlatarak, "Görülme oranı 75 yaş üzerindeki erkeklerde yüzde 39'a, kadınlarda yüzde 46'ya çıkıyor. Genellikle her iki gözde de ortaya çıkabiliyor. Hastalık ilk olarak uzak ve yakın görmede azalma olarak ortaya çıkıyor. Renkli görmede, gece görmesinde bozulma da hastalığın habercisidir." dedi.

Kataraktın, yaşlılık, şeker hastalığı, uzun süre ve yüksek dozda ilaç kullanma, göz yaralanması, göz ameliyatı olma gibi sebeplerle ortaya çıktığını anlatan Toygar, sözlerini şöyle sürdürdü; "Ameliyat sonrası hem yakın hem de uzağı görmeyi sağlayan multifokal lenslerin kullanımı son yıllarda yaygınlaştı. Uygun hastalarda bu lenslerin kullanımı hastaları forksiyonel olarak uzakta ve yakında gözlüksüz hale getirdi."

Okul öncesi dönemde çocuklarda göz taraması yapılması gerektiğini, kalıcı görme rahatsızlıklarının ancak bu tür taramalar ile ortaya çıkabileceğini aktaran Toygar, "Çocuklarda göz tembelliği ülkemizde her 100 çocuktan 4'ünde görülüyor. Bu oran okul öncesi göz tarama programı uygulanan İsveç'te yüzde 1'dir. Erken dönemde çocuk görme sorunu yaşıyorsa kendini ifade edemiyor. Genel bir tarama yapmayınca çocuğun göz rahatsızlığı okul döneminde ortaya çıkıyor. Erken teşhis edilmesi tedaviyi de kolaylaştırabilir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious