Kataraktın ilerlemesini beklemeyin

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

Katarakt hastalığında ameliyat için kataraktın olgunlaşmasını beklemenin yanlış olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

GKV Darüşşifa Göz Sağlığı Dal Merkezi'nden göz hastalıkları uzmanı Dr.Erdinç Usta'nın verdiği bilgilere göre, yaşlanma, bir kısım metobolik hastalıklar, anne karnında geçirilen mikrobik hastalıklar, genetik hastalıklar ve göze yönelik darbeler sonucu oluşan katarakt'ın tedavisinde tek çözüm ameliyat. Bunun dışında sekonder katarakt denen bir katarak türünde ise, ameliyat gerekmeksizin, laser ile tedavi edilebiliyor ve katarakt tekrar oluşmuyor.

Dr. Usta, göz içine uygun şekilde konmuş merceklerin göze hiçbir zararlı etkisinin bulunmayacağını belirtiği açıklamasında, Multifocal Lensler ile uygun gözlerde ve uygun kişilerde gözlük kullanmadan hem uzağı, hem yakını görmenin son yıllarda mümkün hale geldiğini dile getiriyor. Katarakt ameliyatının halk arasında laserle dikişsiz katarakt ameliyatı olarak bilinen, aslında ultrasonik dalgalardan faydalanılarak yapılan ve kısaca FAKO olarak adlandırılan yöntemle yapıldığını vurgulayan Dr. Usta, FAKO yönteminin eski tip ameliyatlara göre avantajlarını şöyle sıraladı: "Ameliyat kısa sürer. İğneyle uyuşturmadan, damlayla uyuşturularak yapılabilir. Ameliyat sonrası kısa zamanda iyi görme sağlanır. Gözlük ihtiyacı daha azdır. Ameliyat riskleri azalır. Ameliyat sonrası kısıtlamalar azdır."

Katarakt ameliyatı için kataraktın iyice olgunlaşmasını beklemenin gereksiz olduğunun altını çizen Dr. Usta, kataraktın çok ilerlemiş olmasının dezavantaj olduğunu savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious