'Katil devlet' slagonu atan şahısa 3 yıl hapis

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

DHKP/C yöneticisi Ercan Kartal'ın davasını izlemek üzere geldiği Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi önünde arama yapan polislere slogan atarak direndiği gerekçesiyle tutuklanan Kemal Delen hakkında, 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Beşiktat'taki Ystanbul Adliyesi'nde terör örgütü DHKP/C'nin üst düzey yöneticisi olduğu iddiasıyla yargılanan Ercan Kartal'ın davasını izlemek için gelen grupta slogan atarak güvenlik nedeniyle arama yapan polise direnmesi üzerine tutuklanan Kemal Delen hakkında, "Katil devlet" diye bağırması yüzünden dava açıldı. Kemal Delen'in, "Cumhuriyeti alenen aşağılamak" suçundan TCK'nin 301. maddesi uyarınca 3 yıla kadar hapsi istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca tamamlanan soruşturmaya göre, şüpheli Kemal Delen 12 Nisan 2006 günü DHKP/C'nin üst düzey yöneticisi olduğu iddiasıyla yargılanan Ercan Kartal'ın davasını izlemek için Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne geldi. Güvenlik nedeniyle kimlik soran polis memurlarına kimliğini göstermeyen Kemal Delen'in "Katil Devlet" şeklinde slogan attığı ileri sürüldü. Savcılık bu olay nedeniyle Kemal Delen hakkında "görevli polis memurlarına hakaret ve mukavemetten" toplam 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı.

Savcılık tutuklanması sırasında "Katil devlet" şeklinde bağırdığı iddia edilen Kemal Delen hakkında "Türklüğü, Cumhuriyeti, Devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçundan da ayrıca bir soruşturma başlattı.

Soruşturma sonunda şüpheli hakkında TCK'nin 301/1. maddesi uyarınca 6 aydan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Kemal Delen, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanacak.

Kemal Delen, olay günü gözaltındayken dövüldüğü iddiasıyla avukat Naciye Demir ile Başkomiser İsmail Hakkı Gökalp arasında tartışmaya neden olmuş, tartışma sonrasında Başkomiser Gökalp kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious