Katil "Keneler" geri döndü

Katil
  • Giriş : 24.03.2009 / 01:30:00

Kabus geri döndü! Ama bu defa evrim geçirerek! Uzmanlar uyarıyor;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Her yıl onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan KKKA virüsünün yerini yenileri alıyor...

Her yıl onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) virüsünün yerini, yine keneden bulaşan 'filebo' ve 'riketsiya' mikroplarının alacağı uyarısı yapıldı.

Geçen yıl KKKA vakalarının rekor düzeye ulaşması nedeniyle uzmanlar harekete geçti. Bakterilerinin etkisini azaltmak amacıyla çalışmalarını sürdüren uzmanlar, bu yıl kenelerden bulaşan 2 virüsün salgınlara yol açmasından endişeleniyor. Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Üyesi Doç. Dr. Önder Ergönül, bu yıl keneden bulaşan KKKA dışında yine keneden kaynaklanan riketsiya bakterisinin de salgınlara neden olabileceğinin sinyallerini verdi.

KKKA GİBİ DEĞİL

Ergönül, "KKKA dışında ülkemizde başka salgın etkenleri de saptadık. Çeşitli illerden gelen hastalarda riketsiya saptanmıştır" dedi.

Riketsiya'nın kene kaynaklı ve önceki yıllarda nadir görülen ya da görülüp de saptanmayan bir hastalık olduğuna dikkat çeken Ergönül, "Riketsiyanın KKKA kadar öldürücü olmadığını fakat ciddi hastalıktır" ifadesini kullandı. Hastalığın deride döküntü, kanama yaptığını belirten Ergönül, bu hastalığın Türkiye'nin her bölgesinde görülebileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*