Katil uzaktan kumandalı ‘termos' bomba

  • Giriş : 13.09.2006 / 00:00:00

Diyarbakır Valiliği, patlamanın el yapımı ve termos içerisine yerleştirilmiş uzaktan kumandalı düzenekle gerçekleştiğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır Valiliği tarafından, dün akşam meydana gelen patlamayla ilgili olarak bir yazılı açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada hain saldırıda 7’si çocuk 3’ü yetişkin olmak üzere toplam 10 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Halen 4 kişinin hastanede tedavi altında tutulduğunun diğerlerinin ise taburcu edildiğinin belirtildiği açıklamada, şu görüşlere yer verildi: "Bu insanlık dışı terör eylemini nefretle ve şiddetle kınıyor; vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, aile ve yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.

Patlama olayı ile ilgili yapılan ön araştırma ve incelemede, patlamanın el yapımı ve termos içerisine yerleştirilmiş uzaktan kumandalı düzeneğinin taşınması sırasında gerçekleştiği elde edilen bulgulardan anlaşılmıştır. Olayla ilgili çalışmalar sürdürülmektedir."

Diyarbakır’da terör çocukları vurdu

Diyarbakır’da dün gece meydana gelen hain saldırıda 7’si çocuk 11 kişi hayatını kaybetti, 25 kişi yaralandı. Saldırıda 7 çocuğun ölmesi kanlı terörün gerçek yüzünü bir kez daha gözler önüne serdi.

Dün akşam 21.00 sularında tahrip gücü yüksek bombanın infilak etmesiyle ortalık kan gölüne döndü, çevredeki ev ve işyerlerinin camları kırıldı. Aralarında çocukların da yer aldığı 5 kişi olay yerinde can verirken hastaneye kaldırılan yaralılardan altısı daha tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Patlama, sesi uzak semtlerden de duyulacak kadar şiddetli oldu. Bomba uzmanları, parkın ana giriş kapısı önünde yarı yarıya parçalanmış bir cesette bomba olma ihtimaline karşı, bölgeyi güvenlik çemberine alarak inceleme başlattı. Görevliler, bombanın bağlı olduğu düzeneğin tespit edilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Koşuyolu Parkı, kentin en işlek caddelerinden birinin üzerinde bulunuyor.

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, meydana gelen patlama sonucu 11 kişinin öldüğü, 25’e yakın kişinin de yaralandığı bildirildi. Yaralılardan durumu ciddi olan 2 kişinin Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde diğerlerinin ise Diyarbakır Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığı belirtilen açıklamada, olayla ilgili incelemenin sürdürüldüğü kaydedildi. Patlamada yaralananların Erkan Bir, Mubin Çiçekli, Ali Haydar Kaplan, Şahin Songur, Murat Akboz, Hasan Çakar, A. Samet İlhan, Selahattin Altunoğlu, Mehmet Şimşek, Neytullah Dağ, Vehbi Tanrıverdi, Seyfettin Can, Süleyman Yüksel, Ezgi Yetişecek, Emine Yetişecek, Nahide Çetinkaya olduğu belirlendi. Hayatını kaybedenlerden birinin Rojhan Aslan olduğu, diğerlerinin kimlik belirleme çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

Patlama olayı ile ilgili yapılan ön araştırma ve incelemede, patlamanın el yapımı ve termos içerisine yerleştirilmiş uzaktan kumandalı düzeneğin taşınması sırasında gerçekleştiği elde edilen bulgulardan anlaşılmıştır. Olayla ilgili çalışmalar sürdürülmektedir.’’

Öte yandan gece boyu çalışmalarını sürdüren olay yeri inceleme ekiplerinin, çalışmalarının sabah saatlerinde Büyükşehir Belediyesi’ne ait temizlik araçları da, olay yerinde temizlik yaptılar. Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan çalışmaları vatandaşlar ise merakla izledi.

Hatay’da bomba erken bulundu

Güvenlik güçlerince, terör örgütü PKK/Kongra-Gel tarafından Hatay-Serinyol karayolundaki Bedirge Köprüsü’nü tahrip etmek amacıyla yerleştirilen bomba düzeneğinin etkisiz duruma getirildiği bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgi notunda, güvenlik güçlerinin dün akşam saat 17.00 sularında Serinyol karayolu üzerindeki Bedirge Köprüsü’nün altında tahrip gücü yüksek 2 kilogram patlayıcı madde tespit ettiği belirtildi. Açıklamada, güvenlik güçlerinin, halka zarar vermek ve korku oluşturmak amacıyla hazırlanan uzaktan kumandalı bomba düzeneğini etkisiz duruma getirdikleri kaydedildi.

AP’de Öcalan lehine basın toplantısı

Avrupa Parlamentosu’nda (AP), Avrupalı parlamenterler himayesinde basın toplantısı düzenleyen terör örgütü PKK üyeleri, terörist başı Abdullah Öcalan’ın serbest bırakılmasını istedi. Avrupa Birleşik Sol-İskandinav Yeşil Sol Konfederal grubundan Alman Feleknas Uca ile Yeşiller grubundan İngiliz Jean Lambert’in himayesinde düzenlenen toplantıya konuşmacı olarak terör örgütü üyeleri Nizamettin Toğuç, Ahmet Gülabi Dere ve Reimar Heider katıldı. Türkiye, Irak, İran, Suriye, Rusya ve Avrupa’da Öcalan’ın serbest bırakılması için imza toplandığını iddia eden konuşmacılar, bunların Avrupa Konseyi’ne verildiğini, AP’ye, AB’nin diğer organlarına ve BM’nin ilgili birimlerine de sunulacağını söylediler.

Baydemir: Patlamayla 90’lı yıllara götürülmeye çalışılıyor

Diyarbakır’da dün akşam meydana gelen ve 11 kişinin ölmesine sebep olan patlamayla ilgili bir açıklama yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bu saldırı yapılarak ülkenin 90’lı yıllara götürülmeye çalışıldığını söyledi.

İstanbul dönüşü havaalanında yaptığı basın açıklamasında Başkan Baydemir’in oldukça üzgün olduğu gözlendi. Bir insan olarak büyük üzüntü yaşadığını dile getiren Baydemir, barış çağrısının yapıldığı bir zamanda böyle bir patlamanın meydana gelmesini provakasyon olarak nitelendirdi. Bir tek insanın dahi yaşamını yitirmesin diye barış çağrısı yaptıklarını belirten Baydemir, "Bütün sorunlarımızı diyalog yoluyla aşalım diye barış çağrısı yaptık. Ama aradan 24 saat geçmeden bu hunharca saldırı meydana geldi. Ailelerimizin acısını yüreğimde derinden yaşıyorum. Yaralılarımıza geçmiş olsun diyorum. Bu acı insanlarımızın acısıdır, bütün kentin acısıdır. Hatta bütün Türkiye’nin acısı olmalıdır, bütün insanlığın acısı olmalıdır. Bu olayın bir daha yaşanmaması için ne yapılması gerekiyorsa onu biran önce ama biran önce yaşama geçirmemiz gerekiyor." dedi.

"Açıkça sivillere düzenlenmiş, siviller hedef alınmış, barış isteği sapotaj edilmek istenmiştir. Bu çok açıktır. Bundan derin acı hissetmek gerekiyor." diyen Baydemir, ne olursa olsun akılla, sağduyulu metanetle barışa sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. İnsanların yaşamını yitirmediği ortamların biran önce hazırlanması gerektiğini kaydeden Baydemir, ülkenin ekonomik sosyal kalkınması olsun diye çalışıldığını ifade etti.

Yapılanın bir provakasyon olduğunu anlatan Baydemir, "90’lı yıllara, 96’lı yıllara, 92’li yıllara götürülmek istendiği açıktır. Esas yapılması gereken, bu provakasyonu boşa çıkarmak çabası içinde olmalıyız. Bu davranışı, elbirliğiyle ortaya koymalıyız." diye konuştu.

İHD, Diyarbakır’da meydana gelen saldırıyı kınadı

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Diyarbakır’da meydana gelen saldırıyı kınadı.

İHD tarafından yapılan yazılı açıklamada, patlamanın araç ve yaya trafiğinin en yoğun olduğu yerde meydana geldiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

’’Sivil halka yönelik bu vahşi eylemle toplumsal kaygı, korku ve kaos yaratma, temel amaçlardan biri olmuştur. Patlama 7’si çocuk olmak üzere 10 sivil yurttaşımızın ölümüne, en az 17 yurttaşımızın yaralanmasına yol açmıştır. Kim tarafından ve hangi amaçla yapılmış olursa olsun başta yaşam hakkını hedef alan bu saldırıyı kınıyoruz.’’

Patlamada çok sayıda iş yeri zarar gördü

Diyarbakır’da dün akşam Bağlar beldesinin Koşuyolu parkı yakınlarında meydana gelen patlamada çevrede bulunan çok sayıda iş yeri zarar gördü ve çevrede bulunan binaların camları kırıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri patlamanın olduğu caddeyi trafiğe kapatırken, Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri de caddedeki kan izleri ve cam kırıntılarını temizledi.

Patlamanın olduğu yerde iş yeri bulunan Berat Duran, patlamanın çok şiddetli olduğunu söyledi.

Erdoğan: Diyarbakır’daki patlama ile ilgili bilgiler henüz netleşmedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’daki patlama ile ilgili bilgilerin henüz netleşmediğini, netleştikten sonra gerekli açıklamanın yapılacağını söyledi.

Partisinin İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Başbakan Erdoğan, Diyarbakır’daki patlamaların özellikle küçük çocukların hayatını kaybetmesinden büyük üzüntü duyduğunu söyledi. "Üzüntümüz büyük" diyen Başbakan Erdoğan, Diyarbakır Valisi ile bir görüşme yaptığını, bu görüşmede Vali’nin kendisine patlama ile ilgili bilgilerin netleşmediğini söylediğini aktardı.

Bilgilerin netleşmesi halinde Diyarbakır Valiliği’nin ve İçişleri Bakanlığı’nın gerekli açıklamayı yapacağını ifade eden Erdoğan, terörde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Arınç: Diyarbakır’da yaşananlar büyük bir vahşettir

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Diyarbakır’da yaşanan ve çok sayıda kişinin ölümüne neden olan bombalı patlamayı vahşet olarak nitelendirerek, "Türk milletinin gücü bunu önlemeye yetecektir" dedi.

Sakarya Zaferi’nin 85. yılı nedeniyle Polatlı’da düzenlenen törene katılan TBMM Başkanı Arınç, dün gece Diyarbakır’da yaşanan bombalı patlama ile ilgili değerlendirme yaptı. Olayın bir vahşet olduğunu belirten Arınç, "Türk milletinin gücü bunu önlemeye yeter" dedi.

Patlamada hayatını kaybeden 11 kişinin neredeyse yarısının çocuk olduğunu vurgulayan Arınç, bu tür hain saldırıların büyük bir vahşet olduğunu söyledi.

’Bu terörist saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz’

Diyarbakır Baro Başkanı Avukat Sezgin Tanrıkulu, terörist saldırıyı kınadıklarını ve lanetlediklerini söyledi.

Tanrıkulu yaptığı yazılı açıklamada, Diyarbakır’da meydana gelen patlamada, aralarından çocukların da bulunduğu 10 kişinin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda vatandaşın yaralandığını hatırlattı.

’’Terörist yöntemlerin, şiddet eylemlerinin, sorunların çözümünde yöntem olmadığı’’ ve olmaması gerektiği ifade edilen açıklamada, Tanrıkulu şu ifadelere yer verdi:

’’Bu terörist saldırıyı kınıyor ve lanetliyoruz. Kentimizde meydana gelen bu vahim olayı, Türkiye’de geliştirilmeye çalışılan barış taleplerini baltalamaya yönelik bir provokatif eylem olarak nitelendiriyoruz. Zira çatışmanın, şiddetin sona erdirilmesine yönelik çabaların yoğunlaştığı bu günlerde, bu saldırı, ancak linç girişimi ile başlayan ve giderek bir iç çatışma eğilimi taşıyan ortamın yaratılmasına hizmet edecektir. Hükümete düşen görev, bu saldırının faillerini ve arkasındaki güçleri bir an evvel ortaya çıkarmak olmalıdır. Aksi halde, Türkiye’de devam eden saldırılar bir iç çatışma ortamına dönüşmesine hizmet edecektir.’’

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada da ’’toplumun her kesimini duyarlı olmaya, çabaların barışa, barış sürecine, silahların susmasına, sorunların diyalogla çözümüne katkı sunması için halkı serinkanlı ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz’’ denildi.

’Barış çağrısının ardından patlamanın Diyarbakır’da olması dikkat çekicidir’

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır Şubesi, dün gece Diyarbakır’da meydana gelen hain saldırıyı kınadı.

DTP Diyarbakır Şubesi Başkanı Hilmi Aydoğdu, düzenlediği basın toplantısında en çatışmalı dönemde dahi Diyarbakır’da böyle bir saldırının yapılmadığını söyledi.

Barış çağrısının ardından böyle bir patlamanın olmasının dikkat çekici olduğunu vurgulayan Başkan Aydoğdu, ölenlerin acısını paylaştıklarını belirtti.

"Saldırının Diyarbakır’da meydana gelmesinin toplumun nasıl bir provakasyon karşısında olduğunu açıkça ortaya koymaktadır." diyen Aydoğdu, şöyle konuştu: "Bunun bundan sonraki süreçte de yaşanabileceği konusunda ciddi kuşku ve kaygılarımız vardır. Bu nedenle toplumun her kesimini duyarlı olmaya, çabaların barışa, barış sürecine silahların susmasına, sorunların diyalogla çözümüne katkı sunması için halkı serikanlı ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Yapmış olduğumuz ateşkes çağrısına tüm kesimlerin sahip çıkmaya çağırıyor. Bu büyük provakasyona rağmen ateşkes ve barış çağrımızın hayat bulması için çabamızı derinleştirerek sürdüreceğimizi birkez daha vurgularız."

Toplantıya katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise bu hain saldırıyı gerçekleştirenlerin bir an önce bulunup adalet önüne çıkarılmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious