Katil zanlısını örgütün kullandığı iddia edildi

  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

Hrant Dink’in katil zanlısı olduğu iddia edilen Ogün Samast’ın evinde sessizlik var. Komşuları, Ogün’ün bir örgüt tarafından kullanıldığını iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i öldüren şahsın Trabzon’un Düzköy ilçesine kayıtlı Ogün Samast olduğu belirlendi. İstanbul Valisi Muammer Güler’in olayın gerçekleştiği çevredeki kameralardan çekilen fotoğrafları basına vermesinin ardından, Hrant Dink’i öldüren zanlının kimliğine bir adım daha yaklaşıldı. Televizyonlarda yayınlanan görüntülerin ardından baba Ahmet Samast, Dink’i öldüren kişinin kendi oğlu olduğunu ihbar etti. Bunun üzerine harekete geçen emniyet, sivil bir ekiple Pelitli Beldesi Cumhuriyet Mahallesi’nde oturan babayı evinden alarak emniyet binasına götürdü. Babanın ifadeleri doğrultusunda 12 kişi göz altına alındı.

Baba Ahmet Samast’ın oturduğu evin ışıkları yanarken, evde kimsenin olmadığı görüldü. Aynı katta oturan komşuları, televizyonlardaki görüntüleri gördükten sonra, Hrant Dink’i öldüren kişinin Ogün Samast olduğunu anladıklarını söylediler. Ogün’ün böyle bir eylemi yapacağına hiç inanmadıklarını ifade eden kapı komşuları, "Ogün, orta okul 2. sınftan okulu bıraktı. Herhangi bir işte çalışmıyordu. Kendi halinde bir çocuktu. Bu eylemi gerçekleştirmesi bizi şok etti." dediler.

Aynı binanın birinci katında oturan Ogün’ün teyzesinin kocası Faik Samast ta, Hrant Dink’i öldüren kişinin akrabaları olmasına çok üzüldüklerini söyledi. Ogün’ün İstanbul’da doğduğunu ve yaşanan deprem sonrası babasının Trabzon’a gelip ev satın aldığını ifade eden Faik Samast, "Ogün kendi halinde bir çocuktu. En son kendisini 2-3 gün önce burada görmüştük. Ogün, bu eylemi gerçekleştirecek birisi değildir. Onu bir örgüt kullandı. Çünkü bu çocuk Şişli’nin ş’sini bilmez. Kesinlikle bu örgüt işidir. İnşallah örgütten önce, emniyet Ogün’e ulaşır. Yoksa, çocuğun akıbetinden endişe ediyoruz." diye konuştu.

Ahmet-Havva Samast çiftinin en küçük çocuğu olan Ogün, bu ayın 27’sinde 18. yaşına girecek.

Samast’ın Trabzon’da 24 Ekim 2004 tarihinde Mc Donalds’ta meydana gelen patlamanın faili olarak gözaltına alınan Yasin Hayal’in de arkadaşı olduğu iddia edildi. Hayal de göz altına alınan şahıslar arasında bulunuyor. Trabzon Atatürk Alanı’nda Mc Donalds’ın giriş kapısında meydana gelen patlamada yaralanan 6 kişi yaralanmıştı.

Edinilen bilgiye göre Ogün’ün 3 gün önce babası Ahmet Samast’tan İstanbul’daki kız arkadaşını görmek için bu şehre gideceğini söylediği, babasının da bu talebi kabul etmemesi üzerine tartışıp ayrıldığını iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious