Katliam öncesi namaz kıldılar!

  • Giriş : 21.04.2007 / 00:00:00

Malatya’da 3 Hristiyan’ı katleden 5 kişilik çetenin, korkunç planlarını uygulamadan önce topluca abdest alıp namaz kıldığı ortaya çıktı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zirve Yayınevi cinayetinin üçüncü gününde ortaya çıkan bilgiler vahşetin nasıl işlendiğini daha da netleştirdi. Alınan bilgilere göre zanıllardan Abuzer Yıldırım, kiraladıkları otomobille, sabahın erken saatlerinde önce Emre’yi daha sonra yurttaki Hamit Çeker, Cuma Özdemir ve Salih Gürler’i aldı. Çete, ilk olarak liderleri Emre’nin babasının spor salonuna gitti. Birlikte abdest alıp ve toplu namaz kıldı.

Çayevinde beklediler

Daha sonra otomobillerini Zirve Yayınevi’nin bulunduğu pasaja yakın bir noktada park eden çete üyeleri, yayınevinin kapalı olduğunu görünce aşağı inip pasajın karşısında bulunan çayevinde biraz zaman geçirdi.

Emre sürekli mesaj attı

Yayınevine kimse gelmeyince tekrar otomobillerine binen zanlılar, kısa bir süre şehir merkezinde tur attı. Bu arada elebaşı Emre sürekli biriyle mesajlaştı. Saat 11.00’a yaklaştığında tekrar pasaja gelen 5 saldırgan infaza başladı.

Ağızlarına havlu tıkadılar

Öldürülenlerin otopsi raporları, 3 yayınevi çalışanının bağırmasını engellemek amacıyla saldırganların ağızlarına havlu tıkadığını ortaya koydu. Zanlılar Emre’nin, boğazlarını kesmeden önce kurbanlara zorla Kelime-i Şahadet getirttiğini söyledi.

Hristiyanların listesi

Saldırganların çalışanlardan ısrarla Malatya’da yaşayan Hristiyanların tam listesini istedikleri ortaya çıktı. Çete, yayınevindeki bilgisayarları da çalmayı planlıyordu. Zanlılar, Emre Günaydın’ın, bilgisayar işiyle uğraşan Mehmet Gökçe’ye uğrayarak, “Yarın sabah sana bilgisayar getireceğim, satarsın” dediğini söyledi. Polis bu ifade üzerine Gökçe’yi de gözaltına aldı.

3’ü de aynı kızı aradı

Saldırganların cep telefonu görüşmelerinde, olaydan bir gün önce Emre, Salih ve Abuzer’in T.I. adında bir kız arkadaşlarını aradıkları tespit edildi. T.I.’nın da ifadesi alınacak.

Chat arkadaşları da gözaltına alındı

Saldırıyla ilgili hazırlık soruşturmasını 1 başsavcı ve 3 savcıdan oluşan heyet yürütüyor. Soruşturma kapsamında polis ve MİT de işbirliği yapıyor. Terör suçları kapsamında değerlendirilen soruşturma dosyası Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilecek. Emre Günaydın’ın cep telefonuyla görüştüğü ve internette chat yaptığı arkadaşları da gözaltına alınmaya başlandı. Son olarak İstanbul Tuzla’da yine 19 yaşındaki Malatyalı Muammer Özdemir gözaltına alındı. Özdemir’in Emre’yle internette chat yaptığı gruptaki isimlerden olduğu bildirildi. Bu arada çetenin İnönü Üniversitesi’nden bazı öğrencilerle de temasta oldukları öğrenildi. Böylece gözaltındakilerin sayısı 11’e yükseldi.

Uyuşturucu yok

Zanlıların Pazartesi günü mahkemeye çıkarılmaları bekleniyor. Olaya karışan zanlıların uyuşturucu alıp almadıklarının tespiti için kan örnekleri alındı. Yapılan testler sonucunda zanlıların her hangi bir uyuşturucu madde veya alkol almadıkları anlaşıldı. Polisten kaçarken balkondan düşerek ağır yaralanan Emre Günaydın’ın tedavisi ise sürüyor.

‘Vatan elden gidiyor’

8 Nisan’daki Diriliş Bayramı Ayini’ne Günaydın’ın da katıldığı kesinleşti. Çete üyelerinin polise verdiği ifadeye göre Emre arkadaşlarına, “Bunlar ne biçim insanlar, ayinde pasta kesiyorlar. Bana pis pis baktılar. Biran önce bir şeyler yapmalıyız, vatan elden gidiyor” dedi. Bu arada otel girişini gören Enes Market’in kamera görüntülerine el konuldu.

3 hilal ve kurt amblemi

Emre’nin evindeki aramada misyonerlikle ilgili kitaplar ve CD’ler bulundu. El konulan bilgisayardaki albümdeki bazı fotoğraflarda, Emre ve arkadaşları 3 hilalli bayrakların altında poz vermişti. Fotoğrafların bazılarına da “photoshop” programıyla “bozkurt” amblemleri yapılmıştı.

Atış talimine para cezası

Salih, Abuzer ve Emre’nin kurusıkı tabancaları denemek için Malatyaspor Tesisleri yanındaki alana gittikleri ortaya çıkmıştı. Şikayet üzerine karakola götürülen çete üyelerine 58 YTL para cezası kesildiği belirlendi.

Eşim katillerinden nefret etmiyordur

Saldırıda ölen Alman Tilma Geske’nin cenazesi, Malatya’da Hristiyan mezarlığı olmadığı için Kiltepe Mahallesi’ndeki Ermeni Mezarlığı’nda toprağa verildi. Cenaze t örenine Geske’nin eşi ve çocuklarının yanı sıra çevre illerde bulunan ve Almanya’dan gelen Hristiyanlar da katıldı. Suzanne Geske, Deutsche Welle (DW) radyosuyla yaptığı röportajda, “Eşim ölürken bile katillerinden nefret etmemiştir. O Hz. İsa’nın çarmıha gerildiği anda söylediği ’Tanrım sen onları bağışla çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar’ sözlerine inanıyordu” dedi.

Türkiye AB’ye girmeli

Geske, Türkiye’nin AB yolunda hala desteklenmesi gerektiğine inanıp inanmadığının sorusunu ise şöyle yanıtladı: “Mutlaka. Düşünce tarzı biraz değişmeli, kağıda dökülen yasalar uygulanmalı, ancak Türkiye’de yaşadığımız 10 yıl içinde birçok şeyin değiştiğini gördük. Çocuklarımla Malatya’da yaşamaya devam edeceğim.”

Ailesi cenazesine katılmayacak

Hayatını kaybedenlerden Necati Aydın’ın ağabeyi Hatem Aydın, İzmir’den önceki akşam Malatya’ya geldi ve kardeşinin cenazesini istedi. Ancak, yasal olarak cenazeyi eşinin alabileceği söylendi. Buna çok kızan Hatem Aydın, “Cenazesi Hristiyan adetlerine göre gömülecek. Törene aile olarak katılmayacağız” dedi.

‘Pastör’ koruma istedi

Aydın, eşi Şemsa Aydın’ın isteği üzerine bugün İzmir’de Protestan Baptist Kilisesi’ndeki töreninin ardından, Hristiyan mezarlığında toprağa verilecek. Töreni yönetecek olan ‘Pastör’ ünvanlı Ertan Çevik, huzur ve güven içinde gerçekleştirilmesi için koruma istedi.

Damadımı uyarmıştım

Aydın’ın kayınpederi 69 yaşındaki Mihail Kılçıksız, “Kızım Müslüman olmak isteseydi karışmazdım. Ama Necati Hristiyan oldu. Hristiyanlık dinini yaydıkları için kendilerini Hz. İsa’nın havarileri olarak görüyordu. İzmir’den Malatya’ya gittiklerinde damadımı uyarmıştım ‘Öyle bir yere gidip büro açmanız sakıncalı. Bu dini benimsemeyenler çıkabilir’ demiştim” dedi.

‘Azınlığı susturamazsınız’

Malatya katliamının ardından başlayah protestolar dün de devam etti. İstanbul, Mersin ve Malatya’da toplanan gruplar, her türlü azınlığa karşı yapılan bu tür hunharca saldırıları kınadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious