Katliam yapılan köyde inanılmaz dram

Katliam yapılan köyde inanılmaz dram.18067
  • Giriş : 08.05.2009 / 03:00:00
  • Güncelleme : 07.05.2009 / 23:48:06

Mardin Mazıdağı ilçesi Bilge köyünde 44 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın ardından yaşananlar yürekleri burktu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Saldırganların yakınları için tahliye kararı alınırken eşinin kardeşi saldırganlar arasında yer alan gelin, babasıyla 1.5 yaşındaki çocuğu arasında seçim yapmak zorunda kaldı...

Nişan evindeki katliama altı kardeşi katılan Şükrü Çelebi'nin eşi Asuman Çelebi'nin annesi ve 4 kardeşinin de olayda can verdiği öğrenildi. Saldırgan yakınlarının tahliyesi sırasında mağdur olan aileden Ramazan Çelebi'nin kızı Asuman Çelebi(21) bir buçuk yaşındaki oğluyla birlikte Jandarma'ya başvurarak gitmek istemediği söyledi. Baba Ramazan Çelebi yetkililere "Öz teyzesini vuran kişinin gelinlerini de vurmayacağının garantisi yok. Çocuğumu onlara bırakamam. Lütfen gitmesine izin vermeyin." dedi.

Sen kal torunum gitsin

Bunun üzerine durumu değerlendiren yetkililer, Asuman Çelebi ve çocuğunun eşinden ayrılarak köyde kalmasına izin verdi. Ancak bir süre sonra hamile olduğu da bildirilen Asuman Çelebi'nin 1.5 yaşındaki çocuğu dede Ramazan Çelebi tarafından kabul edilmedi. Dede Ramazan Çelebi, "Kızım ben sana ve karnındaki bebeğine kefil olabilirim. Ancak 1.5 yaşındaki torunumu da getirirsen onun öldürülmeyeceğine kefil olamam. O yüzden onu babasıyla gönder" diye kızı Asuman'a telkinde bulundu.

Komutanı da ağlattı

Genç kadının 15 yaşındaki erkek kardeşi Aziz Çelebi de araya girerek, "Eğer kocanla gidersen seni ve yeğenimi düşman kabul eder öldürürüm" tehdidinde bulundu. Bu diyalogların yaşandığı sırada jandarma komutanı, sosyal hizmetler il müdürlüğü yetkilileri ve köylüler göz yaşlarını tutamadı. Babası ve çocuğu arasında tercih yapmak zorunda kalan Asuman Çelebi'nin durumunun bugün tekrar ele alınmasına karar verildi. Asuman Çelebi'nin psikologlar eşliğinde karar vereceği belirtildi.

10 kişi tutuklandı

Savcılıktaki ifadelerinin ardından ölüm emrini verdiği öne sürülen Mehmet Çelebi'nin de aralarında bulunduğu 10 zanlı, “tasarlayarak adam öldürmek, sayı ve nitelik açısından vahim olan silahları alma, taşıma ve bulundurma” suçundan nöbetçi mahkemeye sevkedildi. Mehmet Çelebi (43), Abdulhakim Çelebi (33), Süleyman Çelebi (44), Ömer Çelebi, Mehmet Sait Çelebi (40), Mehmet Emin Çelebi (35) kardeşler ile Abdulkadir Çelebi (54) ve 14 yaşındaki M.Ş.Ç. tutuklandı, Mustafa (25) ve Ahmet Çelebi (41) ise serbest bırakıldı. Daha sonra gözaltına alınan Ali ve Mehmet Ali Çelebi'nin de cezaevine gönderilmesiyle tutuklananların sayısı 10'a yükseldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*