Kato Dağına operasyon

Kato Dağına operasyon.23148
  • Giriş : 19.09.2008 / 16:58:00

TSK, Pkk'ya darbe vurmak için Kato Dağına tekrar operasyon düzenledi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Şırnak'ta bir grup PKK'lının eylem hazırlığı için bir araya geldiği duyumu üzerine Kuzey Irak sınırında bulunan Beytüşşebap ilçesi yakınlarındaki Kato dağına 2. bir hava destekli operasyon başlatıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Şırnak'ın Beytüşebbap ilçesinde PKK terör örgütüne yönelik başlatılan operasyonlar her geçen gün genişletilerek devam ediyor. Şırnak'ın Küpeli, Cudi dağları ile Bestler-Dereler bölgesinden sonra bir grup PKK'lının eylem hazırlığı için bir araya geldiği duyumu üzerine Kuzey Irak sınırında bulunan Beytüşşebap ilçesi yakınlarındaki Kato dağına 2. bir hava destekli operasyon başlatıldı.

Kato dağına 3 bin askerPKK'lıların Şırnak bölgesine geçmede güzergah olarak kullandığı sınırdaki Cudi ve Küpeli dağlarını ablukaya alan ve günlerdir bombalayan güvenlik güçleri, PKK'nın hareket alanını tamamen ortadan kaldırmak için Beytüşşebap ilçesi yakınlarında bulunan Kuzey Irak sınırına 40 kilometre mesafedeki Kato dağınıda kuşattı. Kato dağında bir araya gelen bir grup PKK'lının eylem hazırlığında olduğu duyumu üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, 2. bir operasyon düzenledi. Kelereş, gezneğ ve Hisarkapı alanlarına konvoylar eşliğinde jandarma komandolar sevk edildi. Askerler Kato dağına çıkarken, Skorsky helikopterleri de olası bir pusu ve saldırıya karşı Kato dağını dört bir bir yandan ablukaya aldı. Kato dağında operasyon sürerken PKK'nın yola uzaktan kumandalı bombalar döşeyebileceği ihtimaline karşılıkta sabahın erken saatlerinden itibaren uzman askerler karayolunu dedektörlerle kontrol ediyor.

Köy korucularının da katıldığı hava destekli operasyonlarda Kato dağında ortaya çıkarılan PKK'ya ait bir çok sığınağın imha edildiği, PKK'nın kaçış güzergahlarını tamamen kapattığı öğrenildi. Bu arada, Kato dağında sürdürülen operasyonlarda dağın yüksek kesimlerinden dumanlar yükseliyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*