Kato Dağı'nda büyük operasyon

Kato Dağı'nda büyük operasyon.13894
  • Giriş : 25.07.2008 / 15:53:00

Bir grup teröristin eylem hazırlığı için bir araya geldiği duyumu üzerine Irak sınırında bulunan Beytüşşebap İlçesi yakınlarındaki Kato Dağı’nda hava destekli operasyon başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

PKK’nın Kuzey Irak’tan yurda sızmada kullandığı yerlerin başında gelen Şırnak’ta Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan operasyonlar her geçen gün genişletiliyor.

PKK’lıların Kuzey Irak’tan Şırnak bölgesine geçmek için güzergah olarak kullandığı sınırdaki Cudi ve Küpeli Dağları komandolar tarafından ablukaya alınırken, teröristlerin bulunduğu alanlar Kobra tipi helikopterlerle bombalanıyor. PKK’nın hareket alanını tamamen ortadan kaldırmak için Beytüşşebap İlçesi yakınlarında bulunan, Irak sınırına 40 kilometre mesafedeki Kato Dağı’nda da bu sabah hava destekli geniş çaplı operasyon başlatıldı. Kato Dağı’nda bir araya gelen teröristin eylem hazırlığında olduğu duyumu üzerine harekete geçen güvenlik güçleri, Kelereş ve Hisarkapı alanlarına konvoylar eşliğinde jandarma Özel Harekat Timleri sevk edildi. Askerler Kato Dağı’na çıkarken, Kobra ve Sikorsky helikopterleriyle de olası bir pusuya karşı önlem alındı.

Kato Dağı’nda operasyon sürerken PKK’nın yola uzaktan kumandalı bombalar döşeyebileceği ihtimaline karşılıkta sabahın erken saatlerinden itibaren uzman askerler karayolunu dedektörlerle kontrol ediyor. Köy korucularının da katıldığı hava destekli operasyonlarda Kato Dağında ortaya çıkarılan PKK’ya ait bir çok sığınağın imha edildiği, PKK’nın kaçış güzergahlarını tamamen kapattığı belirtildi. Bu arada Küpeli Dağı’nda da sürdürülen operasyon kapsamında Kobra helikopterleri PKK’lıların bulunduğu alanları bombalarken, dağın yüksek kesimlerinden dumanların yükseldiği görüldü.

Hürriyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*