Katolik okullarında 'başörtüsü' serbest!

Katolik okullarında 'başörtüsü' serbest!.11798
  • Giriş : 03.10.2008 / 08:55:00
  • Güncelleme : 03.10.2008 / 08:51:02

Fransa’da laik devlet okullarında devreye giren baş örtüsü yasağı Müslümanları Katolik okullarına sevketti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fransa'da laik devlet okullarında 2004'te devreye giren başörtüsü yasağı Müslümanları Katolik okullarına sevketti.

5 milyon Müslümanın yaşadığı ülkede sadece dört Müslüman okulu varken, 8 bin 847 Roman Katolik okulu adeta 'Müslüman mültecilerin' akınına uğradı.

L'Express'e göre ülkede en iyi 20 liseden 15'i Katolik okulu. Resmi istatistik olmasa da eğitimciler, Katolik okullardaki 2 milyonluk öğrenci nüfusunun yüzde 10'unu Müslümanların oluşturduğunu söylüyor. Bunlardan biri olan St. Mauront'ta teneffüs zili çaldığında duvarlarda haçların asılı olduğu koridorlarda koşuşturan başörtülü kızlar namaza yetişmeye çalışıyor. 14 yaşındaki Cezayir kökenli Nadya Oualane, “Dinimize saygılılar. Devlet okullarında bu başörtümü takmam mümkün değil” diyor.

Fransa nüfusunun çoğu Katolik olsa da devrimden beri süren güçlü laiklik damarına dayanarak 1905 tarihli yasayla din ile bütün ilişkilerini kesip atmışken, cumuhuriyet okulu projesi İslami fay hatlarına takılıyor. Büyük kızı Katolik okuluna giden Marsilya Müftüsü İmam Soheyb Bençeih, “Laisite devletin dini, cumhuriyetçi okul da tapınağı oldu” deyip ekliyor: “İronik ama Kilise İslam konusunda Fransız devletinden çok daha bilgili ve hoşgörülü.”

Ramazanda camiye çevrilen şapel

Bir başka sebep ekonomi. Katolik okulları özel okullardan çok daha az masraflı. Buralarda orta eğitimin ebeveynlere bedeli yıllık ortalama 1400 avro, liseler için 1800 avro. Milli eğitim müfredatı din derslerini seçmeli kılıyor. Katolik okullarıysa farklı inançları bağdaştıran adımlar atıyor. Dijon'da Müslümanları kabul eden bir okul şapelini Ramazan'da öğrencilerine cami niyetine kullandırıyor. Bu okullarda başörtüsü serbestisi de var. St. Mauront'un müdürü Jean Chamoux, dini özgürlüğü uyguladıklarını söylerken, “Başörtüsünü yasaklasam kızların yarısı gelmeyecek” deyip ekliyor: “Burada olmalarını, onlarla konuşmayı ve seçeneklerini anlatmayı tercih ederim. Pek çoğu bir süre sonra başörtüsünü çıkartıyor.” Milli Eğitim Bakanı Xavier Darcos “Başörtüsü cinsiyetçi bir sembol ve ayrımcılığı vurguluyor, cumhuriyet okulunda yeri yok” fikrinde.

11 Eylül'deki öğrenci neşesi şoke etmiş

Tabi herşey güllük gülistanlık değil. Ailelerin kızlarının yüzme derslerinden muaf tutulmasını sık sık istediğini anlatan Chamoux, Ramazan'da bazı öğrencileri sınıfta haçı indirmesini istediklerinde reddetmiş. Biyoloji öğretmeni Darwin'in evrim teorisi anlatırken, sert tepkiler almış. Tarih derslerinde Haçlıların kutsal topraklardaki maceralarına ve İsrail-Filistin çatışmasına dair yine sert tartışmalar yaşanıyor. Çocukların 11 Eylül saldırıları karşısındaki neşesi ise eğitimcileri şoke etmiş. Tüm bunlarda başedebilen okul veli toplantılarında Müslüman bayramlarını dikkate alıyor. İki yıl önce radikal İslam'ı salık verdiği düşünülen yakındaki Kuran kursuna alternatif olabilmek için Arapça seçmeli dersi konulmuş.

THE NEWYORK TIMES

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*