Katolik Procyseyn, Müslüman oldu

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Polonyalı katolik Anna Alicja Procyseyn (26), İslam'ı seçti. Gaziantep İl Müftülüğü'nde şehadet getirerek, Müslüman olan Procyseyn, Müslüman olduktan sonra, kuş gibi hafif olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gaziantep'li Zekeriya Yaman ile Almanya'da birlikte çalışan ve daha sonra da evlenen Polonyalı katolik Anna Alicja Procyseyn, İslam dini hakkında araştırma yaparak Müslüman oldu. Almanya'da bir fabrikada çalışırken Procyseyn ile tanışan 38 yaşındaki Zekeriya Yaman, Procyseyn ile evlendi. Bu evlilikten 3.5 yaşında da Tunay ismini verdikleri bir çocukları oldu. Procyseyn, Yaman ile evlendikten sonra İslam dini hakkında araştırma yaptı. Yaptığı araştırma sonucu, İslamiyet'in kendisine daha mantıklı ve doğru bir din olarak geldiğini söyleyen Procyseyn, izine geldikleri Gaziantep'te İl Müftülüğü'ne müracaat ederek İslam dinini seçti.

İl Müftü Yardımcısı Yahya Polat, genç kadına İslamiyet ile ilgili genel bilgi verdi. Polat, İslamiyet'in hem dünya hem de ahiret saadeti sağladığını belirterek, "Biz bütün Peygamberlere inanıyoruz. İnşallah sizin bu inancınız, tüm yaşamınız boyunca devam eder." dedi.

Procyseyn, kelime-i şahadet getirerek Müslüman oldu ve Aliye ismini aldı. Aliye, "Şu an kuş gibi hafif oldum" diyerek duygularını dile getirdi. Zekeriya Yaman ise Aliye ile Almanya'da tanıştıklarını ve yaklaşık 4 yıldır mutlu bir evlilikleri olduğunu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious