Katolikler Papa'nın programlarına katılacak

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Türkiye ziyaretine başlayan Katolik aleminin ruhani lideri Papa 16. Benedict'i görmek isteyen Türkiye'nin farklı bölgelerindeki Katolikler İzmir ve İstanbul'daki programlara katılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edinilen bilgilere göre Antakya Rum Katolik Kilisesi, İskenderun Katolik Kilisesi, Adana Bebekli Kilise, Mersin Katolik Kilisesi'ne bağlı olan Katolikler, Mersin'de biraraya gelerek otobüslerle önce Papa 16. Benedict'in ziyaret ederek ayin düzenleyeceği İzmir Efes'teki Meryemana Kilisesi'ne gidecek.
Dünya gözüyle Papayı görmek isteyen Katolikler daha sonra İstanbul'daki Fener Rum Patrikhanesi'ne geçecek. Patrikhaneyi ziyaret edecek Papa, buradan Katoliklere hitaben konuşma yapacak.

Adana'nın Tepebağ Mahallesi'ndeki Bebekli Katolik Kilisesi (Aziz Paulus Kilisesi) cemaatinden 80 kişi de programlara iştirak etmek için buluşma yeri olan Mersin'e gitti.

Çevresinde yer alan eğlence mekanlarının ruhsatının iptal edilmesi isteği yerine getirilmediği gerekçesiyle yaklaşık 2 yıldır Vatikan'ın isteğiyle Bebekli Kilisesi'nin kapalı tutulması üzerine harekete geçen Seyhan Belediyesi, 125 yıllık kilisenin çevresinde 10 metre mesafeli koruma alanı oluşturulması yönünde imar değişikliği yaptı.

Kilisedeki bir görevli bölge kiliselerin başkanı durumundaki İskenderun'daki Latin İtalyan Katolik Kiliseleri Anadolu Apostolik Vekili Episkopos Luigi Padovese'nin talimatıyla kapalı tutulan kiliseye yeni bir görevlendirmenin ne zaman yapılacağını bilmediğini söyledi.

Bebekli Kilisesi Rahibi Polonya asıllı Roberto Niewinski'nin Mersin'de görevlendirildiği ve zaman zaman Adana'ya gelerek ayin düzenlediği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious