Kavak'ın Atatürk-Peygamber kıyaslamasına tepki yağıyor

Kavak'ın Atatürk-Peygamber kıyaslamasına tepki yağıyor.9633
  • Giriş : 02.05.2008 / 11:16:00
  • Güncelleme : 02.05.2008 / 11:21:32

"Atatürk gibi bir lider varken Peygamber gibi lider bekliyorlar." diyen CHP'li Ali Kavak'a tepki yağıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir televizyon programında Vali Yardımcısı Mustafa Güney'in, "Dünya, Hz. Muhammed gibi bir lider istiyor." sözünü eleştirerek, "Atatürk gibi bir lider varken Peygamber gibi lider bekliyorlar." diyen CHP Denizli İl Başkanı Ali Kavak'a tepki yağıyor.

CHP İl Başkanı'nın skandal kıyası, hemşehrilerini ayağa kaldırdı. Kavak'ın değerlendirmelerini "çarpık zihniyet ürünü" olarak değerlendiren Denizlililer, din, Kur'an ve Peygamber'i hafife alıcı yaklaşımı kınadı. CHP'li il başkanının istifasını istedi. Tepkiler özetle şöyle:

Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız: Peygamber'le tarihî bir şahsiyeti kıyaslamak son derece tehlikeli bir yaklaşımdır. Tarihte kim olursa olsun, Allah'ın seçtiği Peygamber'le (SAS) kıyaslamak abesle iştigaldir. Bunu cehaletin bir sonucu olarak görüyorum.

Eski Denizli Müftüsü Halil Elitok: Kavak'ın konuşmasına gülüp geçiyorum. Spekülasyon yapmaktan başka anlayışları yok.

Memur-Sen Denizli İl Temsilcisi Halit Ortaköy: Peygamber'imizle Atatürk'ü karşılaştırmak çarpık bir anlayış. Atatürk, bu milletin yetiştirdiği çok büyük bir liderdir. Bir kısım çevrelerin bu iki ismi adeta yarıştırmaya kalkması, onların zihninde bulunan çarpık anlayışı gözler önüne sermektedir.

Diyanet-Sen Denizli İl Sekreteri Mehmet Ali Omurca: Talihsiz bir açıklama, kınıyorum. Atatürk, bir devlet adamıdır. Peygamber'imiz ise dünyayı da aşan, alemlere rahmet olarak gönderilmiş bir peygamberdir. Hiç kimseyle mukayese edilemez.

Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci: Kavak'ın iddialarını, cevap verecek değerde bulmuyorum.

Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer: Denizli modern bir şehir. Sokaklarda Ali Kavak'ın televizyonda bahsettiği gibi kara çarşaflı kadınlar dolaşmıyor. Türkiye genelinde yüzde 20 oranında kadın çalışırken Denizli'de yüzde 30 civarında. Özellikle ilimizin politikacılarının bu tür olumsuz iddialarda bulunması biz Denizlilileri üzmektedir.

BBP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Efe: İnancımıza göre Peygamber'imiz kutsalımızdır ve tartışılmazdır. Atatürk ise devlet adamıdır. İkisini kıyaslamak kadar abesle iştigal bir şey olamaz. Biri inanç, diğeri ise dünyayla ilgilidir. Atatürk, bu memlekete liderlik yapmış önemli bir şahsiyettir. Ayrıca Atatürkçülüğün arkasına sığınarak birilerini karşıt konumuna getirmek de çok yanlıştır. Kavak'ı esefle kınıyoruz.

Mustafa Öselmiş (yazar): Atatürk, Hz. Muhammed hayranıydı. Atatürk, Hz. Muhammed'i önder olarak görmüştür. Peygamber'imiz için şu ifadeyi kullanmıştır: "Benim, senin adın silinir fakat sonsuza kadar O ölümsüzdür." İkisi arasında kıyaslama yapmak yanlış. Bunu yapanlar vatandaşların inancını hafife almış olur.

Mesut Güler (esnaf): Avukat olan bir kişinin bu tür söylemlerde bulunması yanlış. Bu sözler yenilir yutulur cinsten değil.

Necati Yurkunç (esnaf): Ali Kavak'ın hemşehrisi olduğum için utanıyorum. Denizli, Kurtuluş Savaşı'nda Müftü Ahmet Hulusi Efendi'yle ilk mücadeleyi başlatmıştır.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious