Kavga eden MHP'lileri İstiklal Marşı durdurdu

  • Giriş : 21.05.2006 / 00:00:00

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) İstanbul İl Kongresi'nde, iki adayın taraftarları arasında çıkan kavgayı İstiklal Marşı durdurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

MHP İstanbul 7. İl Kongresi, Ataköy'de bulunan Ahmet Cömert Spor Salonu'nda yapıldı. Kongrede mevcut il başkanı İhsan Barutçu ile Mehmet Bülent Karataş iki ayrı liste ile yarıştı. İstanbul il yönetimini elde etmek isteyen iki adayın taraftarları ise kongre öncesinde ve yapılan konuşmalar sırasında karşı karşıya geldi. Mehmet Bülent Karataş'a destek veren kalabalık grubun salona girmek istediği esnada İhsan Barutçu'ya destek verenler ile karşılaştı. İki grup arasında çıkan tartışmalar araya girenler sayesinde sona erdi. Ancak meydana gelen arbede sonrası bir kişi ayağından yaralanırken, spor salonun kapısı da kırıldı.

Oluşan gerilim salonda da devam etti. Protokolün sol tarafındaki grup "Bozkurt İhsan", sağ tarafındaki grup ise "Bozkurt Bülent" şeklinde sloganlar attı. İki başkan adayının kürsüye çıkıp konuşmaları ise gerilimi azaltmaya yetmedi.

Salona girerken kendilerine hoşgörülü davranılmadığından yakınan Mehmet Bülent Karataş, "İçeri girerken ne kravatımız kaldı ne ceketimiz." şeklinde şikayette bulundu. Mehter marşı ile kürsüye gelen ikinci aday İhsan Barutçu ise yaptığı konuşmada karşılık olarak, "Sevgide bazen ifrata kaçılabiliyor. Kravatın da ceketin de feda olsun. Ne yapalım biz böyle seviyoruz." dedi.

İki başkan adayının konuşmaları da salondaki grupları sakinleştirmedi. İhsan Barutçu konuşmasını bitirdikten sonra yerine geçtiği sırada karşılıklı slogan atan gruplar arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Kalabalık gruplar arasındaki kavga ise enteresan bir şekilde sona erdirildi. Kürsüde eline mikrofonu alan bir yetkili İstiklal Marşı'nı okumaya başladı. Tüm salonda bulunanların da katılmasının ardından kavga eden gençler hemen hazırola geçti. Milli Marş ile sakinleşen grupları ortak noktada buluşturmak için de "Devletin başına Devlet geçecek" sloganları atıldı. Kavgacı gençlerin atılan solganların ardından yerlerine geçmesi ile gerginlik sona ermiş oldu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yapılan konuşmaların ardından salona geldi. Kavgalardan habersiz olan Bahçeli iki başkan adayını elele tutuşturarak birlik mesajı vermelerini istedi. İki başkan adayı da Bahçeli'nin elini öptü. Bahçeli, konuşmasını bitirdikten sonra kürsüden ayrılırken iki adaya da işaret parmağını sallayarak yaptığı uyarı hareketi dikkat çekti.

Devlet Bahçeli, AK Parti ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirdiği konuşmasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Baykal'a da sert eleştiriler yöneltti. Deniz Baykal'a yüklenen Bahçeli, "Cumhuriyet Halk Partisi muhalefet yapamıyorsun. Bari dilini tut." dedi. Bahçeli, "Sayın Baykal sürekli yanlış değerlendirme ve yanlış kullanımlarla öyle bir siyasi anlayış içerisindesin ki yıkılmakta olan bir iktidara 'Aman yıkılma destek oluyorum' diyerek bir muhalefet yapıyorsun. İktidar olmaya cesaretin mi yok?" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious