Kayak merkezinde bomba paniği

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Bulgaristan'ın en büyük kayak merkezlerinden Bansko'da çevreci bir örgütün internet yoluyla yaptığı bomba ihbarı büyük paniğe yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alarma geçen içişleri bakanlığı bomba ihbarı üzerine kayak merkezindeki tüm pistleri ve teleferikleri kapattı. Bomba uzmanları, elverişsiz hava koşullarına rağmen bölgede bomba arama çalışmalarını sürdürüyor.

İçişleri Bakanlığından edinilen bilgiye göre, "Equinoxe" adlı bir çevreci örgütün imzasıyla Rusya'daki bir sunucu üzerinden internet aracılığıyla kayak pistlerinin hemen yanındaki Bınderişka Polyana dağı bölgesine güçlü bir bomba yerleştirildiği ihbarı yapıldı.

İhbarda bombanın patlaması durumunda bütün pistlerin çığ altında kalacağı bildirildi. Bomba ihbarı üzerine harekete geçen İçişleri Bakanlığı çoğu yabancı olmak üzere yaklaşık 10 bin turistin bulunduğu Bansko kayak merkezindeki tüm pistleri ve teleferikleri kapatarak bölgeyi boşalttı. Bomba uzmanları, ihbarın yapıldığı bölgede bomba arama çalışmalarını iki gündür sürdürmelerine rağmen bir sonuca ulaşamadı.

Yetkililer, ihbarın asılsız olabileceğini, ancak insanların hayatlarını riske atamayacaklarını açıkladılar. Yerleştirildiği ileri sürülen bombanın imhası için bölgede çeşitli yerlere patlayıcılar yerleştirilerek bunların kontrollü bir şekilde patlatılacağı bildirildi.

İçişleri Bakanı Rumen Petkov, bugün yaptığı açıklamada, bomba ihbarı yapanların izlerine ulaşıldığını ve yakalanmaları için operasyonların sürdüğünü bildirdi. Petkov, insanların huzurunu kaçıran ülke ekonomisine önemli zararlar veren olayları yapan bu kişilere ağır cezalar verilmesi gerektiğini söyledi.

Bansko belediyesiyle Bansko Turizmciler Birliği yetkilileri de bomba ihbarı yüzünden günlük zararlarının 250 bin avro olduğunu kaydederek, gerekli güvenlik önlemlerinin bir an önce alınarak pistlerin ve teleferiklerin yeniden hizmete girmesini istediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious