Kayak sezonunu erken açılacak

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Erciyes Dağı'nda, önceki gece başlayan kar yağışının ardından zirvede kar kalınlığı yarım metreyi bulurken kayak merkezinde 20 santimetreyi aştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye çapında etkili olan yağışlı hava Erciyes Dağı'nda kendisini kar olarak gösterdi. Önceki gece başlayan ve bugün sabah saatlerine kadar zaman zaman şiddetini artırarak devam eden kar yağışının ardından dağın zirvesine yakın kesimlerde kar kalınlığı 40-50 santimetreye ulaştığı bildirildi. Kar kalınlığının kayak merkezinde ise 20 santimetreyi geçtiği belirtildi.

Dünyaca ünlü toz karıyla kayak severlerin gözdesi olan Erciyes'te yoğun kar yağışı turizmcileri sevindirdi. Geçen yıl kayak sezonunu Aralık ayı ortalarında açan turizmciler, bu yıl Ekim ayı sonunda gelen karla erken kayak imkanı sunabilmek için hazırlıklara başladı.

Kayak Antrenörü Veysel Değirmenci, yaklaşık 24 saat aralıksız yağan karın kayak merkezindeki kalınlığının 22 santimetreye ulaştığını söyledi. Bu kalınlığın kayak için yeterli olmadığını belirten Değirmenci, kar kalınlığının yarım metreyi aşması durumunda kayak yapmanın mümkün olabileceğini kaydetti.

Zümrüt Telesiyej A.Ş Tesis Müdürü Recep Ulu ise kar yağışıyla birlikte kayak sezonunu erken açma umuduna kapıldıklarını belirtti. Kar yağışının devam etmesini beklediklerini ifade eden Ulu, "Şu an kar kalındığı 20 santimetreyi aştı. Ancak kar yağışı durdu. Meteorolojik verilere yağışların 2 gün daha devam etmesini bekliyoruz. Beklediğimiz olursa sezonu erkenden açmanın planlarını yapıyoruz. Kayak sezonunu açmak için hazırlıklara başladık." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious