Kayaların korkusundan evlerine giremiyorlar

Kayaların korkusundan evlerine giremiyorlar.20860
  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Erzurum'un Şenkaya ilçesine bağlı Değirmenlidere köyünde yağmurla birlikte yerlerinden koparak bir evi yerle bir eden dev kayalar, köylünün korkulu rüyası haline geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Alınan bilgiye göre geçtiğimiz günlerde Değirmenlidere köyünde Necip Aktürk'e ait evin üzerine kaya kütleleri yuvarlandı. Evin ve ahırın yerle bir olduğu olayda dört büyükbaş hayvan telef olurken, şans eseri ölen veya yaralanan olmadı.

Olay anında evde bulunan ve halen o anın şokunu üstünden atamayan Yazgülü Aktürk(63), olay anında doğum yapacak bir hayvanı kontrol etmek için ahıra girdiğini ve bir anda yerin sallandığını dile getirdi. Tehlikeyi hissederek hemen evde bulunan çoçuklarını dışarı çıkardığını anlatan Aktürk, daha sonra korkunç bir şekilde dev kayaların evin yarısını götürdüğünü belirtti. Komşularına sığınmak zorunda kaldıklarını ifade eden Aktürk, kendilerine yardım eli uzatılmasını istedi.

Köy Muhtarı Şemsettin Ayaz ise, aşırı yağan yağmurlardan dolayı köyün sel suları altında kaldığını dile getirdi. Ayaz, asırlık kayaların bile yerinden oynayarak köyün üstüne gelmeye başlamasının endişe verici olduğunu belirtti. Kayaların göçme tehtidinin devam ettiğini anlatan Ayaz, bundan sonra köyde yaşayan insanların diken üstünde olacağını ve korka korka evlerine gireceğini söyledi. Kayaların gelebileceği istikamet üzerinde evlerin olduğunu ve o evlerde insanların yaşadığını hatırlatan Ayaz, yetkililerin harekete geçerek evlerin bir an önce boşaltılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sel suları yüzünden köy şebeke sularının da zarar gördüğünü dile getiren Köy Muhtarı Ayaz, köyün dışında bulunan çeşmeden genç kızların ve kadınların omuzlarında su taşıdığını ve bundan dolayı da oldukça mağdur olduklarını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious