Kaybedeceğiz korkusuyla yaşıyoruz

Kaybedeceğiz korkusuyla yaşıyoruz.10641
  • Giriş : 21.11.2008 / 22:07:00
  • Güncelleme : 21.11.2008 / 22:11:39

Londra'da bulunan Serdar Denktaş, basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Londra'ya gelen Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş, Sarastro Türk Restaurant'ında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kıbrıs görüşmeleri ile iç ve dış siyasi gelişmeleri anlatan Denktaş, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat - Rum Kesimi lideri Dimitris Hristofyas görüşmelerine ilişkin ise, "Bu işi kaybedeceğiz korkumuz var." dedi.

Cumhurbaşkanı Talat'ın Hristofyas ile görüşmesine ilişkin muhalefet partilerini bilgilendirmediğinden yakınan Denktaş, "Cumhurbaşkanı mutfağında yaptığı yemeği bize anlatmadan, tuzunun veya yağının az ya da çok olduğunu söylemeden misafirin önüne götürüyor. Biz de bize danışılması ve bilgi verilmesini istiyoruz. Olaki gözden bir durum kaçmıştır. Ama bunu göremedik. Rum tarafına baktığımız zaman inanılmaz bir istişare ortamı oluşturulmuş. Çok iyi bir mekanizma var kendi aralarında. Kim neye muhalefet ediyorsa bilinçli muhalefet ediyor; destek veren de bilinçli destek veriyor. Biz bunun karşılığını veremiyoruz."dedi.

Cumhurbaşkanı Talat ile Hristofyas arasındaki gizli görüşmelerde neler konuşulduğunu bilmediklerini dile getiren Denktaş, konuşulanların tutanaklarda yer aldığını ancak bunun dışında başka neler konuşulduğunu bilmediklerini söyledi. Görüşmelerin karartıldığını ve kamuoyu ile yeterince paylaşılmadığını anlatan Denktaş, "Şu anda bizim gördüğümüz, her ne kadar Cumhurbaşkanı Talat kamuoyuna bizim haklarımızın korunduğunu söylese de içerde özellikle kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerde ne konuşuluyor ne ediliyor pek bilinmiyor. Bir karartma var ve bu karartma artık gizleme noktasına taşınmış durumda. Bu durum bizi açıkçası endişelendiriyor. İçerde konuşulanlardan kimsenin bilgisi yok. Evet tutanaklardan okuyoruz neler konuşulduğunu ancak bunlar dışında birşey var mı yok mu bunu bilemiyoruz." şeklinde konuştu.

Serdar Denktaş ayrıca, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın artık Kıbrıs konularında direk muhatap taraf olmadığını söyledi. Bu durumda muhatap bulamadıklarını vurgulayan Denktaş, "Şu an muhatabımızın kim olduğunu bilmiyoruz. Egemen Bağış mı, Abdülkadir Aksu mu? Yoksa bir baş yetkili mi bilmiyoruz. Türkiye Dışişleri Bakanlığı gelişmeleri izliyor ancak gerçek anlamda muhatap değil." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*