'Kaybedilen Topraklar' belgeseli, tam not aldı

  • Giriş : 28.05.2006 / 00:00:00

Çağdaş Eğitim Koleji, kültür serisi haline getirdiği belgesel çalışmalarına dördüncüsünü ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çağdaş Eğitim Koleji öğretmenleri tarafından birer yıl arayla yapılan Osmanlı Belgeseli, Çanakkale Belgeseli, Tarihte Türk Devletleri ve Selçuklular Belgeseli'nin ardından bu yılda "Kaybedilen Topraklar" adlı belgesel çalışması hazırlandı. Belgesel, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda izleyicilerin beğenisine sunuldu. Toplam süresi 106 dakika olan belgesel, Çağdaş Eğitim Koleji öğretmenlerinin geniş çaplı araştırmaları ve gayretleri ile hazırlandı.

Belgesel hakkında bilgi veren Genel Müdür Ahmet Baş, "Türk tarihi, kültürüyle, sanatıyla, coğrafyası ve sosyal özellikleriyle çok geniş bir alan. Bu alanda şimdiye kadar yapılmış çalışmalar oldukça yüzeysel. Bir bütünlük arz etmiyor. Sadece belli konulara değinilmiş. Gerek tarih derslerinde gerekse tarihle ilgili basında ve medyada yer alan konular pek tatmin edici değil. Biz bu alandaki boşluğu doldurmak için böyle bir çalışma içerisine girdik. Köklü bir geçmişe sahip olduğumuzu göstermek amacıyla bu alandaki kaynakları taradık ve ortaya geniş çaplı bir çalışma çıkardık. Derinliğine bir tarih bilincine sahip olmak için oldukça faydalı bir çalışma olduğuna inanıyorum." dedi.

Baş, belgesel çalışmalarında tarih alanında pek çok kaynağın tarandığını, binlerce internet sitesinin incelendiğini ve Kültür Bakanlığı'nın yayınlarından yararlanıldığını belirtti. Toplumların millet olarak varlıklarını devam ettirebilmeleri için tarihlerine dayanmak zorunda olduğunu ifade eden Baş, "Tarih milletler için aynı zamanda ilham, enerji ve ümit kaynağıdır." dedi.

Belgeselde Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş yıllarından Cumhuriyet'e kadar geçen süreçte önemli bir yere sahip olan Sarıkamış, Çanakkale, Suriye, Filistin, Sina, Yemen, Hicaz ve Irak cepheleri işleniyor.

Belgeseli beğeni ile izleyen vatandaşlar, belgeseli hazırlayan öğretmenlere tam not verdi. Toplam 57 öğretmenin emeğiyle hazırlanan belgeselin yapımcılığını Genel Müdür Ahmet Baş, senaryo ve organizasyonu Tarih Öğretmeni Gülay Tuncer, teknik ve montajı ise bilgisayar öğretmenleri Hakan Arslan ve Sare Kansızoğlu üstlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious