Kayıp 3 kişinin kemikleri bulundu

Kayıp 3 kişinin kemikleri bulundu.11166
  • Giriş : 11.02.2009 / 16:38:00

12 Haziran 1994'te Diyarbakır Kulp'ta kaybolan 8 kişiden 3'ünün cesedi bulundu. Cesetlere yapılan DNA testinde kemiklerin Ali Bulut, Ekrem Bulut ve Ramazan Bulut'a ait olduğu ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Kayıp yakınları gözyaşlarına hakim olamazken, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, Ergenekon operasyonunu bu bölgede sürdürülmesi için bir komisyondan kurulmasının gerekli olduğunu söyledi.

12 Haziran 1994 tarihinde Kulp İlçesi Bağçılar köyü Düzpelit mezrası Malese Kevrikok mevkiinde 8 kişi kayboldu. Kulp Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı incelemede, bulunan 3 erkek cesedin kafalarında ve vucutlarında çok sayıda kurşun izi, kollarda ve ayaklarda yoğun kırılma ve deformenin olduğu belirlendi. Ayrıca ölümlerin silahla ve yanmaya bağlı olduğu, yanan cesetlerin yanında bulunan tütün tabakasının kurşunla delindiği ve cesetler üzerinde şalvar, gri renkli kazak, ince kemer, yanmış ayakkabılar ve etrafta çok sayıda boş kovan tespit edildiği ortaya çıktı. Bunun üzerine kemiklerde yapılan DNA testi sonucu kemiklerin amca çocukları olan Ali Bulut, Ekrem Bulut ve Ramazan Bulut'a ait olduğu ortaya çıktı. Konu ile ilgili kayıpların kayıp yakınları ile bir basın açıklaması düzenleyen İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, kayıp yakınları yakınlarının asker tarafından alındığı ve kayıp olduğunu söylediklerini belirterek, "Faillerin kim olursa olsun yargı karşısına çıkmalı. Ergenekon Soruşturması faiili meçhul olaylarıda kapsamalıdır. Ergenekon Soruşturması sadece belli kişileri kapsamamalıdır. En kısa süre içerisinde bir komsyonun kurulmasını talep ediyoruz ve Komisyonla birlikte Cumhuriyet Başsavcısında konu ile ilgilenmesini bekliyoruz. Gerçeklerin artık gün şüzüne çıkmasını istiyoruz."dedi.

Kayıp yakınları gözyaşlarıa hakim olamazken kayıpların amcası olan Abdulbaki Bulut krtçe yaptığı konuşmada, faillerin bir an önce bulunması gerektiğini iifade ederek, "Artık hiç bir şeyi gizlemenin anlamı yok. Biz acili aileler olarak devletten yardım bekliyoruz ve failler kim olursa olsun bir an önce bulunmalı"dedi.

Cesedi bulunan Ramazan Bulut'un eşi Dilbaş Bulut, yıllar sonra yeniden büyük bir acı yaşadıklarını ve faillerin bir an önce bulunması için çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*