Kayıp askerin ikizi konuştu

Kayıp askerin ikizi konuştu.8049
  • Giriş : 09.10.2008 / 09:10:00

Şırnak'taki baskında 16 yıl önce teröristler tarafından kaçırılan er Engin Ekşi'nin ikizi konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cengiz Ekşi, "İkizler birbirlerine bir şey olduğu zaman hissederler. Kardeşim ölmüş olsaydı hissederdim" dedi.

Şırnak Uludere Köyü Taşdelen Karakolu'na 16 yıl önce düzenlenen baskında teröristler tarafından kaçırılan ve bir daha kendisinden haber alınamayan Jandarma Er Engin Ekşi'nin ikiz kardeşi Cengiz Ekşi, çarpıcı açıklamalar yaptı. İkiz kardeşiyle ilgili konuşurken gözyaşlarına boğulan Ekşi, "İkizler birbirlerine bir şey olduğu zaman hissederler. Küçükken de ona bir şey olsa ben hemen hissederdim. Ölmüş olsa ben mutlaka hissederdim" dedi. Ekşi, ikizinin öldüğüne inanmadığını vurguladı.

Annesi Engin sanmış

İkizinden sadece üç ay sonra askere giden Cengiz Ekşi, kardeşiyle çatışmaya girmeden bir gün önce telefonla konuştuklarını anlattı. Ekşi, "Sonra ikizimden hiç haber alamadım. Gece rüyalarımda kardeşimi sürekli benden yardım isterken görmeye başladım. Kardeşimin kaçırıldığı haberi birliğime ulaştığında komutanlarım ve arkadaşlarım benden sakladı. 7 ay sonra izine geldiğimde kardeşimin kaçırıldığını öğrendim" dedi. Ailesine sürpriz yapmak için izine geleceğini haber vermediğini ifade eden Cengiz Ekşi, "Eve geldiğimde annem Engin diyerek boynuma sarıldı. Benim olduğumu anlayınca ağlamaya başladı. Sonra bana gerçeği söylediler" diye konuştu.

Rüyalarına giriyor

Askerden kendisini erken terhis etmek istediklerini ancak kabul etmediğini söyleyen Ekşi, "Hala rüyalarımda kardeşimi kayalıklar üzerinde görüyorum. Onu aramadığım için bana hesap soruyor" diye konuştu. İçinde yaşadığı acıyı tarif edemediğinin altını çizen Ekşi ailesi hakkında da ilginç bir açıklama yaptı. Ekşi, "Ağabeyim ve ben kardeşimiz orada esaret hayatı yaşarken evlenmek istemedik. Bu yüzden çok geç evlendik. Ablam ise hala evlenmedi" ifadelerini kullandı.

AİHM'İ AİHM'E ŞİKAYET EDECEK

PKK terörüyle mücadele ederken kaybolan 8 asker için 6.5 yıl önce AİHM'e yapılan başvurudan hala ses çıkmadı. Davayı "kabul edilebilir" gören AİHM, adil yargılama süresi nedeniyle birçok ülke hakkında mahkumiyet kararı verirken bu kez kendisi davalı durumuna düştü. 8 kayıp askerin avukatı Çiler Koşar, AİHM'i yine kendisine şikayet edecek. Koşar, kayıp askerlerin hala hayatta olabileceğini ve ailelerin her gün umut içinde beklediklerini belirtti.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*