Kayıp baba-oğul için kazı yapılacak

Kayıp baba-oğul için kazı yapılacak.18098
  • Giriş : 19.06.2009 / 12:16:00

Diyarbakır'da 1997 yılında öldürüldükleri iddia edilen Sadık Ulumsakan ve oğlu Seyithan Ulumaskan için Lice ilçesinde kazı yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bir süre önce İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Serdar Çelebi'nin yaptığı başvuru üzerine soruşturma başlattı. Savcılık, soruşturma kapmasında, ilçeye bağlı Dibek köyü yakınlarındaki mezarlıkta kazı yapılması için Lice Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazdı.

Avukat Çelebi, başvuru dilekçesinde, baba Sadık ile oğlu Seyithan Ulumaskan'ın 1997 yılında Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinden Diyarbakır'a geldiklerini ve burada gözaltına alındıktan sonra kendilerinden bir daha haber alınamadığını ileri sürdü. Ailenin o tarihte yaptığı suç duyurularının takipsizlikle sonuçlandığını savunduğu dilekçesinde avukat Çelebi, ailenin, kendi çabaları sonucu 1997 yılında Diyarbakır'ın Dicle ilçesi Dibek köyü yakınlarında iki kişinin bir meza gömüldüğü bilgisine ulaştığını dile getirdi.

Dilekçede, söz konusu mezarın açılarak, cenazelerin kimliklerinin tespitinin yapılmasını ve sorumluların cezalandırılmasını talep eden avukat Çelebi, AA muhabirine yaptığı açıklamada da, konuyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda bulunulduğunu söyledi.

Öldürülenlerden birinin babası, diğerinin ise kardeşi olduğunu belirten Mustafa Ulumaskan ise babası ve kardeşinin, uzaktan akrabaları olan bir PKK itirafçısıyla aralarında geçen tartışmanın ardından kaybolduklarını iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*