Kayıp babaları için AİHM'e gittiler

Kayıp babaları için AİHM'e gittiler.8519
  • Giriş : 22.11.2008 / 22:00:00

Kıbrıs'ta kayıp Mustafa Arif'in çocukları AİHM'de dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kıbrıs Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları sonucunda, Lefkoşa'nın Rum kesimindeki Strovolos bölgesinde yapılan kazılarda kemikleri bulunan, 1963'te kaybolan Kıbrıslı Türk Mustafa Arif'in 4 çocuğu, Kıbrıs Rum yönetimi aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM), dava açtı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'ın özel temsilcisi olan Kutlay Erk, Semral Emin, Asım Erk ve Hüseyin Erk'in AİHM'e dün ilettikleri davayla, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) 5 maddesinin, "Kıbrıs Hükümeti" (Rum yönetimi) tarafından ihlal edildiği belirtilerek, bu yönde bulgu yapılması ve tazminata hükmedilmesi talep edildi.

Mustafa Arif, Aralık 1963'te, kalp krizi geçirdikten sonra tedavi olmak amacıyla Lefkoşa Genel Hastanesi'nde bulunduğu sırada buradan alınmasının ardından kaybolmuştu. 1952 yılında Merkezi Cezaevi'nde gardiyan olarak göreve başlayan ve 1963'teki toplumlararası çatışmalar sırasında hastalanarak Lefkoşa'daki devlet hastanesine yatan Mustafa Arif, 23 aralıkta buradan alınmış, akıbeti hakkında 44 yıl 5 ay süreyle bilgi edinilememişti.

Mustafa Arif, Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmaları sonucunda güney Lefkoşa'nın Strovolos bölgesinde yapılan kazılarda bulunmuş ve 31 Mayıs 2008 tarihinde düzenlenen cenaze töreniyle Gazimağusa'da toprağa verilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*