Kayıp helikopter hâlâ bulunamadı

Kayıp helikopter hâlâ bulunamadı  	.9429
  • Giriş : 01.02.2009 / 09:55:00

Bolu'da kaybolan helikopteri arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, İstanbul'dan Ankara'ya giden kaptan pilot Andrzej Wojewodzki yönetimindeki ve emekli pilot albay Süleyman Kıyak'ın gözetmen olarak bulunduğu EC-135 tipi helikopterle dün saat 16.20 civarında telsiz ve radar irtibatının kesildiği ve son sinyalin alındığı Kıbrıscık ile Çamlıdere arasındaki Köroğlu Tepesi mevkisine doğru harekete geçen yaklaşık 100 kişilik ekibin, zorlu doğa koşulları altında yaptıkları arama kurtarma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Ekipler, helikopterde bulunan ELT (Emergency Locator Transmitters-Acil Durumun Yerini Belirleyen Verici) cihazından alınan sinyal takip edilerek belirlenen koordinatlar çerçevesinde arama kurtarma faaliyetlerini yürütüyor.

-8 SAAT KARDA YÜRÜDÜLER-

Bolu, Ankara ve Sakarya'dan gelen yaklaşık 100 kişilik ekip, Çökeler Yaylası'ndan itibaren kalınlığı 1.5 metreyi bulan karda, 8 saate varan yolculuktan sonra sabah saatlerinde Karaköy Yaylası'na vardı.

Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte helikopterle havadan arama kurtarma çalışmasının da başlandı.

Havadan başlatılan arama kurtarma çalışmaları, bölgede etkili olan yoğun sis nedeniyle güçlükle yapılıyor.

Bölgede süren arama kurtarma çalışmasına Bolu Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği'nden 2 araçla 4 personel, Sakarya Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği'nden 3 araçla 9 personel, Ankara Sivil Savunma Arama Kurtarma Birliği'nden 4 araçla 13 personel ile askerler, orman, köy hizmetleri ve il özel idare ekipleri katılıyor. Ekiplerin çalışmalarında köpekler de kullanılıyor.

İş makineleri ve kar araçlarıyla yapılan kar temizleme çalışmasının ardından, ekipler güçlükle belirlenen koordinatlara ilerliyor.

Arama kurtarma çalışmalarına Kıbrıscık Belediye Başkanı Kemal Aktaş ile Kıbrıscık Kaymakamı Cengiz Erdem de katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*