Kayıp İranlı için son iddia

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

İstanbul’da esrarengiz biçimde ortadan kaybolan İran eski Savunma Bakan Yardımcısı emekli general Ali Rıza Askari hakkında yeni iddialar ortaya atılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni iddialara göre Askari, yıllarca İran aleyhine casusluk yapmış, sahte pasaport edindiği İstanbul’u otomobille terk etmiş ve şu anda Almanya’da bir NATO üssünde sorguya çekiliyor.

İngiltere’de Pazar günleri yayınlanan The Sunday Times gazetesi, İranlı kaynaklara dayanarak, Askari’nin ’yıllarca İran’ın aleyhinde casusluk yaptığı’nı, bu çalışmalarının 2003 yılında yurt dışında yaptığı bir seyahatten sonra başladığını öne sürdü. Gazete, Askari’nin halen Almanya’daki bir NATO üssünde sorguya çekildiğini de yazdı. Askari’nin kaçışının da, deşifre edileceğinin belli olmasından sonra Batılı istihbarat ajanslarınca düzenlendiğini kaydeden gazete, İran’ın istihbarat örgütü Savak’ın Askari’nin ’köstebek’ olmasından kuşkulandığını belirtti.

OTOMOBİLLE KAÇTI
The Sunday Times, Askari’nin kaçışının organize edilmesinin birkaç ay aldığını, en az 10 yakının da ülkesinden çıkarılması gerektiğini belirtti. Askari’nin iki oğlu, bir kızı ve birkaç torunun olduğuna işaret eden gazete, gelinleri dahil, tüm yakınlarının İran’ın dışında olduklarına inanıldığını yazdı. Habere göre, Askari, Şam’a geldikten 4 gün sonra 7 Şubat’ta, tüm yakınlarının güvencede olduğunu öğrenip uçakla İstanbul’a geldi. Kendisine yeni bir pasaport verilen Askari, Türkiye’yi bir otomobille terk etti.

MOSSAD’A ÇALIŞIYORDU
İsrailli savunma kaynağı da, "Büyük olasılıkla MOSSAD için çalışıyordu. Ancak Avrupalı bir istihbarat ajansı için çalıştığına inanıyordu" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious