Kayıp İranlı'nın sır görüşmeleri

  • Giriş : 08.03.2007 / 00:00:00

İran hükümetinin, Türk makamları nezdinde bulunmasını talep ettiği İran eski savunma bakan yardımcısı Ali Rıza Askari'yle ilgili yeni gelişmeler ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Askari'nin, İstanbul'da kayıplara karışmasından önce yaptığı son 3 telefon görüşmesinden 2'sinin İstanbul'a kayıtlı numaralar olduğu anlaşıldı.

Ülkesinin nükleer çalışmalarıyla ilgili kozmik bilgilere sahip olduğu belirtilen ve İran hükümetince Türkiye'ye gönderilen özel heyetin yaptığı diplomatik girişimlerle aranmasına devam edilen Askari ile ilgili sürpriz gelişme yaşandı. Askari'nin 7 Aralık günü İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan kendisine ait pasaportla giriş yaptıktan sonra İran telekomünikasyonuna ait cep telefonuyla yaptığı son görüşmelerinin İran istihbaratınca izlendiği belirtildi.

Ankara'ya gelen 2 üst düzey İranlı istiharat yetkilisinin MİT ve emniyet yetkilileriyle yaptığı toplantıda, Türk tarafına Askari'nin 9 Aralık'ta kaybolmadan önce yaptığı son 3 telefon görüşmesinin numaralarını verdiği öğrenildi.

İran gizli servisinin çalışmaları sonrasında konuk heyetin verdiği telefon numaralarından 2'sinin İstanbul'a kayıtlı oludğu ortaya çıktı. Son numaranın ise Mısır'da bir aboneye ait olduğu anlaşıldı. Bu gelişme üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü, söz konusu 2 telefon numarasını gizli yazıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bildirerek inceleme başlatılmasını istedi.

Üst düzey bir yetkili, "Eldeki 3 numarayla, Askari'nin İstanbul'a gelişini kendisini İstanbul'da bekleyen kişiler ile Mısır'da bağlantısının bulunduğu sanılan "temas noktasına" bildirmiş olabileceği değerlendiriliyor" dedi.

Bu arada, Askari'nin kendisi adına oda ayırtılan Ceylan Intercontinental Oteli'nde kamera kayıtlarına girmediği anlaşıldı. Oteline kamera sisteminde yapılan incelemede, sistemin bir südedir aktif olmadığı bu nedenle kayıt yapmadığı belirlenirken, İstanbul Atatürk Havalimanı'nın kayıtlarının kısa periyotlarla silinmesi nedeniyle burada da kayıt bulunmadığı tespit edildi.

Gül: Türkiye'ye hergün milyonlarca turist geliyor
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Katar Başbakan Birinci Yardımcısı Şeyh Hamad Bin Jassem Bin Jabor al Thani ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, Askari ile ilgili şunları söyledi:
"İçişleri Bakanlığımız, istihbarat teşkilatımız, Dışişleri Bakanlığımız yoğun bir çalışma içinde. Türkiye'ye her gün milyonlarca turist geliyor. Bize o kişi ile ilgili bilgi verilmezse, tabiki serbesttir, her yere gidebilir Türkiye'de. Ama bu konuyu çok önemsiyoruz. Askari, emekli bir kişidir, Türkiye'ye turist olarak gelmiş otele yerleşmiştir. 10 gün sonra bize haber verildi, 'kendisinden haber alınamıyor' diye. Ailesinin şikayeti üzerine İran makamları bize bildirdi. Bütün birimlerimiz bu kişi ile ilgili çok detaylı bir çalışma içinde. Ümit ediyorum ki kendisiyle ilgili, akibeti ile ilgili bilgileri toplayacağız." Gül, Askari'nin CIA ve MOSSAD tarafından kaçırıldığı yönündeki iddialarla ilgili soruya da, "Birşey söylemem. İşin gerçeğini ortaya çıkarmak için uğraşıyoruz" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious