Kayıp kızlarının cenazesi geldi

Kayıp kızlarının cenazesi geldi.11786
  • Giriş : 16.01.2009 / 21:05:00

Almanya'nın Paderborn kentinde hafta başından beri kayıp olan kızlarından haber almaya çalışan Ordu'lu Yaşar ve Dördü Kıraç ailesinin endişeli bekleyişi acı bir şekilde son buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Polisin önceki gün Möhneseede sık bir ormanlık alanın içinde üzeri çam ağacı dalları ile kapatılmış halde bulduğu cesetin 8 yaşındaki Kardelen Kıraç'a ait olduğu kesinleşti. Paderborn polisi, ceset üzerinde dün yapılan otopsiden sonra bugün yaptığı açıklamada, tecavüz edilen Kardelen'in boğularak öldürüldüğünün tespit edildiğini belirtti. Ellerinde çok delil bulunduğunu açıklayan polis basın sözcüsü katile ulaşmalarının uzun sürmeyeceğini vurguladı.

Polis, Kardelen'in kaybolduğunun bildirilmesi ve elbiselerinin gölün yakınında 2 kadın tarafından bulunmasından sonra geniş çaplı arama faaliyeti başlatmıştı. Küçük kızın cesedi, önceki gün gölün güney sahilinde bulunmuştu. Katilin bulunması amacıyla polis, Paderborn kentinde Kardelen'in güncel fotoğrafının da yer aldığı afişler astı.

Kardelen için Paderborn'daki DİTİB Fatih camisinde kılınan cenaze namazı ise çok geniş bir katılımla gerçekleşti. Yakınlarının yardımlarıyla ayakta durabilen baba Yaşar ve anne Döndü Kıraç tabutun üzerine eğilerek yer yer fenalıklar geçirdi. Çok sayıda Türk'ün katıldığı Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazına Paderborn Belediye Başkanı Heinz Paus, Kaymakam Müller, Münster Başkonsolosluğu'ndan muavin konsolos Anıl Özge Ulusan, eğitim ateşesi Ali Çevik, Duisburg Yabancılar Meclisi Başkanı Şevket Avcı'da katıldı. Katılım çok fazla olduğu için namaza gelenler camiye sığmadı. Cenaze namazının ardından küçük Kardelen'in cenazesi Türkiye'ye gönderilmek üzere götürüldü.

Aile yakınlarının bildirdiğine göre cenazenin, Kıraç ailesinin memleketi olan Ordu'ya gönderileceği ve Kardelen'in orada toprağa verileceği bildirildi. Kardelen için Paderborn kentinde de mumlar yakıldı ve yakılan mumların yanına "Neden?" yazılı tabela kondu. Cenaze merasiminden sonra açıklama yapan Başkonsolos Gürsel Evren "Çok kötü bir cinayet, suçun dini ırkı olmaz, suç suçdur, suçlunun bir an önce yakalanmasını umuyoruz, olayı takip ediyoruz, Alman yetkililerle irtibat halindeyiz.'' dedi. Paderborn Belediye Başkanı Heinz Paus ise, "Bir baba olarak ailenin acısını anlıyorum ve acılarını paylaşıyorum. Böyle bir olayın Paderborn'da olması inanılır gibi değil.Korkunç bir şey. Neden oldu? Nasıl oluyor? Herkes bu soruyu soruyor.'' diye duygularını açıkladı. Bu arada olaydan sonra ebeveynler çocuklarını okula kendileri getirip götürmeye başladı.

Cenaze merasiminde gözyaşlarını tutamayan çok Türkten bazıları duygularını şöyle açıkladılar. Balikesirli İlknur Ercan, "8 ve 2 yaşında çocuklarım var ben artık korkuyorum çocuğumu okula götürürken korkuyorum. Hükümet buna bir çare bulsun. Kardelenler artık ölmesin. Daha fazla anaların yürekleri yanmasın. Yetkililere sesleniyorum acaba onların çocukları olsaydı ne yaparlardı, vicdanları rahat mı? Bu işe artık bir el atsınlar. Bu suçu işleyenler iki sene içerde yatıp çıkıyor sonra gene kardelenlerin canı yanacak.'' 1980'den beri Almanya'da yaşayan Ordu'lu 4 çocuk babası Mehmet Şen ise '' Bu tür olaylar Paderborn'da ilk değil. Almanya'da Türklerin başına gelen bu tür olaylar çok kez aydınlatılamıyor. 4 çocuğum var, tedirginiz. Bu tür olaylar yabancı düşmanlığından veya inaçsızlıktan meydana geliyor olabilir, yapanda Allah korkusu yok ki'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*