Kayıp Maria Arjantin tarihini yeniden yazacak

Kayıp Maria Arjantin tarihini yeniden yazacak.21513
  • Giriş : 16.04.2008 / 21:38:00

70’lerde ailelerinden koparılarak evlatlık verilen 500 çocuktan biri olan Maria Sampallo, sözde ailesine ve kendisini evlatlık veren askere açtığı davayı kazandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Arjantin’de 30 yıl önce gizli işkence kampında doğan Maria Eugenia Barraga Sampallo, daha bebekken annesinden alınarak bir aileye evlatlık verildi. Askeri rejim tarafından tutuklanan solcu bir çiftin kızı olan Maria, kim olduğunu ancak yıllar sonra öğrendi. O, ülkesinde askeri rejim iktidarıyla başlayan “kirli savaş”ın kurbanı olan Barraga Sampallo ailesinin yegane kızıydı. 1976’dan 1983’e kadar süren iç savaşta tutuklanan ve bir daha haber alınamayan 30 bin anne ve babanın çocuklarından sadece biriydi. “Kirli şavaşın kaybolan çocukları”... Maria Eugenia, yıllar sonra bir ilke imza atarak onu illegal yollardan evlatlık edinen çift ile bu karara imza atan komutana dava açtı ve kazandı. NTVMSNBC’ye konuşan Maria Eugenia’nın avukatı Thomas Quintana, “Maria Arjantin’de bir tabuyu yıktı, inanıyorum ki onu yüzlerce kayıp çocuk izleyecek” dedi.

Thomas Quintana genç kadının yaşadıklarını şöyle anlattı:

MARIA NASIL BULUNDU?

“Kaybolan 30 bin Arjantinli’nin anne ve babalarının kurduğu bir dernek gönüllüsü Maria’yı bulmuş. Ona gerçek annesi babasının şu anda bildiği anne babası olmadığını açıklamış. Maria bunu duyar duymaz yaşadığı evi terk etmek istemiş, etmiş de. Gerçeği tam manasıyla öğrenebilmek için DNA yaptırmış. Ayrıca bir anneannesi ve bir ağabeyi olduğunu öğrenmiş. Dernek yetkilileri ondan hiçbir şeyi saklamamışlar, annesinin tutuklandığında altı aylık hamile olduğunu ve Maria’nın gizli işkence kampında doğduğunu, bir süre sonra orduyla bağlantısı olan bir çifte evlatlık verildiğini söylemişler.”

MARIA GİBİ 500 ÇOCUK DAHA VAR

“Tahminimize göre kaybolan çocukların sayısı yaklaşık 500... Maria’yı ailesinden koparan kişi ise Enrique Berthier adlı eski bir komutan. Dernek, Maria’nın ailesinden alındığını ve bu sırada babasının çoktan öldürüldüğünü kanıtlamış durumda.”

GERÇEĞİ GİZLEYEN AİLESİNİ AFFETMİYOR

“Maria’nın çocukluğu çok zor geçmiş. Onu evlat edinen Osvaldo Rivas ve Maria Cristina Gomez, gerçeği sakladıkları gibi sahte kimlik çıkarmışlar, uydurma hikayeler anlatmışlar. Maria’nın geçmişi bir yalan üstüne kurulmuş. Ayrıca ona karşı pek de anlayışlı ve sevecen değillermiş, sık sık şiddete başvururmuşlar. Bu yüzden Maria gerçeği öğrendiğinde evinden kolayca kopabildi. Bana, onlara karşı az da olsa bir sevgi hissetmediğini söyledi. Onları en çok yalan söyledikleri için affetmiyor.”

5 YIL BOYUNCA KAZANMAYI BEKLEDİK

“Maria 2001 yılında bana geldiğinde gerçek kimliğini öğrenmişti, öfke doluydu. Hemen dava açmak istedi, fakat böyle bir dava bugüne kadar hiç açılmamıştı. Maria ilkti ve kazanması çok zordu. Bu dava Arjantin’in tarihini ve politikasını ilgilendiriyordu.

Bu yüzden de çok uzun sürdü. 2003 yılından bu yana defalarca duruşmaya çıktık ve ancak 5 yıl sonra sonuç alabildik. Bu süre boyunca Maria hiç yılmadı, vazgeçmedi. Zaten suçlu kişilerden söz ediyoruz. Bu insanlar insan haklarını ve yasaları çiğnediler, binlerce kişinin hayatıyla oynadılar. Suçları şimdiye dek görmezden gelindi, isyan eden susturuldu ama bundan sonra böyle olmayacak.”

SADECE 7-8 YIL HAPİS CEZASI VERİLDİ

“Maria’nın sözde anne babası ve imzayı atan komutan suçlu bulundu. Anne 7 yıl, baba 8 yıl, komutan ise 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Fakat bu karar bizi hiç mutlu etmedi. Böyle bir suçun cezası en 25 yıl olmalıydı. Masum insanlar öldürüldü ve çocuklarının tarihleri yok edildi. O zamandan bugüne kadar kurulan tüm hükümetler gerçekleri gizledi, kaybolan çocukların ailelerini bulmak için çaba sarf etmedi. Halen yüzlerce çocuk gerçeği bilmiyor... Maria onlar için emsal olacak. Arjantin’de artık kaybolan tarihleri bulmak ve yaraları sarmak imkansız değil. Ayrıca bu davanın kamuya açık olması bizi güçlendirdi. Birçok insan hakları kuruluşu bize destek verdi. Aynı zamanda ülkenin karanlık bir dönemini dünyanın gözleri önüne serdi.”

GEÇMİŞİ KÜÇÜK BİR KUTUDA SAKLI

“Maria hem yeni bir başlangıcı, hem de geçmişi aynı anda yaşıyor. Gerçek anne babasından ona kalan tek şey, içinde ailesinin fotoğrafları ve mektuplarının bulunduğu bir kutu... Maria bu mirastan güç alıyor ve bundan sonra kendisi gibi kaybolan çocuklara yardım etmek istiyor.”

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious