Kayıp Otobüs ödül peşinde

Kayıp Otobüs ödül peşinde.12030
  • Giriş : 11.11.2008 / 12:22:00

Yönetmenliğini gazeteci Fevzi Tanpınar'ın yaptığı 'Kayıp Otobüs' belgeseli, Boston Film Festivali'nde, belgesel dalında ilk 10'a kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belgesel, 1964'te Larnaka'dan işlerine gitmek üzere ayrılan ve 43 yıl sonra bir Rum köyündeki kuyuda cesetleri bulunan 11 Kıbrıs Türk'ünün hikayesini anlatıyor.

Antalya Altın Portakal Film Festivali "Belgesel Yarışması" dalında finale kalmayı başaran Kayıp Otobüs, bu defa 13. Boston Kültür ve Sanat Festivali'nde 'KKTC' ibaresiyle ilk 10 film arasında yer aldı.
Kuzey Kıbrıs'ta gazetecilik ve iletişim uzmanı olarak çalışan Fevzi Tanpınar'ın yönetmenliğini yaptığı film, festivalin favorisi olarak gösteriliyor. Senaryosunu ise Raşit Pertev'in kaleme aldığı 55 dakikalık Kayıp Otobüs filmi ödüle doymuyor.

44 kişilik film ekibi ve şaşırtıcı renk tonlaması ile dikkat çeken Kayıp Otobüs, Kıbrıs'ta ilk defa uygulanan teknoloji ve çekim teknikleriyle hazırlandı. Yönetmen Tanpınar, "Bu belgesel hazırlanırken bilimselliğe ve teknolojik alt yapıya çok önem verildi. Belgesel uluslararası platformda kabul gördü. AB, BM ve KKTC'de çok defalar gösterildi. Çok iyi tepkiler aldı. En son olarak ABD'de film festivalinde ilk 10'a kaldı. Bu film sayesinde kayıp vatandaşların aileleri bir araya geldi. Yakın bir dönemde Rum kesiminde bulunan vatandaşlara ait naaşlar defnedilmek üzere KKTC'ye gelecek. Bu naaşların bir araya gömülmesi ve anıt mezar olarak halka teşhir edilmesi için çalışmalar sürüyor" dedi.

Belgesel film, Altın Portakal'da "En iyi belgesel" dalında finale kalırken, 2-7 Aralık tarihleri arasında yapılacak olan Boston Film Festivali'nde de "En iyi belgesel" dalında finale kaldı.

Müziği KKTC'li sanatçı Ahmet Okan'a ait olan filmde, 1964 yılı Mayıs ayında Larnaka'dan bindikleri otobüsle yolculuğa çıkan bir grup Kuzey Kıbrıslı Türk'ten, aradan 43 yıl geçmesine rağmen haber alınamadığı anlatılıyor.

Kıbrıslı yönetmen Fevzi Tanpınar'ın gerçek bir olaydan yola çıkarak hazırladığı Kayıp Otobüs belgeseli, aradan geçen 43 yıla rağmen, kayıp otobüsün akıbetini sorguluyor.

Kıbrıs'ın son 50 yılına mal olan dramlardan sadece biri olan bu olay, tüm kayıpların ve kayıp ailelerinin yaşadıklarına ve Kıbrıs Türkü'nün saklı tarihine ışık tutuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*