Kayıp silah dosyası kabarıyor!

Kayıp silah dosyası kabarıyor! .12059
  • Giriş : 05.10.2007 / 09:55:00

Irak'taki Amerikan silahları Türkiye'ye girmeye devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin Irak'taki Çok Uluslu Güç için satın aldığı ancak Türkiye'yi sarsan suikastlerde kullanıldığı tespit edilen silahlar Türkiye'ye girmeye devam ediyor. 2007 yılının ilk 9 ayında 797 tabanca ve 14'ü uzun namlulu olmak üzere 811 silahın Türkiye'ye girdiği tespit edildi. 2006 yılında ise 1283 adet silahın ülkemize sokulduğu ve ses getiren eylemlerde kullanıldığı belirlenmişti.

HEYETİ TERLETEN SORULAR

Türkiye'nin baskıları sonucu harekete geçen ABD, kayıp silahlar konusunda bilgi vermek üzere ülkemize bir heyet gönderdi. ABD'li heyet, "silahlar Türkiye'ye girmeye devam ediyor. Lütfen bunu durdurun" uyarısıyla karşılaştı. ABD önce reddettiği daha sonra ise sessiz kaldığı kayıp ve kaçak Amerikan silahları konusunda sonunda harekete geçerek geçen hafta Ankara'ya üst düzey bir heyet gönderdi. ABD Savunma Bakanlığı'ndan emekli Korgeneral Claude Kicklighter'in başkanlığını yaptığı heyet, Genelkurmay Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri ili görüştü. ABD heyetine Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazirlanan ve silahların üretildiği fabrikadan, Amerikan kuvvetlerine teslimine kadar yer, tarih ve seri numaralarına kadar ayrıntılı bilgilerin yer aldığı bir dosya sunuldu. Türk makamları Irak'taki Amerikan kuvvetleri için alınan silahların sayısının 502 bin 93 olduğunu belirterek, "Bunların ancak yüzde 2-3 kayıtlıdır" ibaresini Amerikan'ın resmi raporundan okuyarak, "Sizin raporunuzda bu silahların yüzde 98'nin kayıtlı olmadığı belirtiliyor. Kayıp silahlarınızın sayısı 300 binden az değil" denildi.

KAYIP SİLAHLARIN LİSTESİ

ABD soruşturma heyeti Irak'taki Çok Uluslu güce ait silahlardan 190 bininin kayıp ya da kaçak olduğunu belirledi. Türkiye'ye sunulan dosyada şu bilgiler yer aldı: 110 bin tüfek-Kaleşnikof 80 bin tabanca. Bunlar Glock, Walter ve Sig Sauer marka. 135 bin çelik yelek 115 bin kask

Washington'a ikinci dosya Kasım'da

Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından daha önce ABD Başkanı Bush'a sunulan "Mavi Dosya" kabarıyor. Başbakan Erdoğan'ın Kasım ayında Başkan Bush ile görüşmesinde gündeme getireceği ABD'ye ait "kayıp-kaçak silah"larla ilgili yeni bir dosya sunacak. Emniyet Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele birimlerinin başarılı operasyonları sonucunda bu yılın ilk 9 ayında ABD'ye ait 797'si tabanca, 14'ü uzun namlulu olmak üzere 811 silah ele geçirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious