Kayıp yolcu uçağına yıldırım çarpmış

Kayıp yolcu uçağına yıldırım çarpmış.13937
  • Giriş : 01.06.2009 / 16:25:00

216 yolcusu ve 12 mürettebatıyla radardan kaybolan Air France uçağının düşüş nedeni , fırtına bölgesinden geçerken yıldırım çarpmasına bağlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fransa'nın başkenti Paris'teki havacılık kaynakları, Rio de Janeiro- Paris seferini yapan uçağın, Brezilya açıklarında radar ekranlarından kaybolduğunu bildirdi.

Brezilya açıklarında kaybolduğu açıklanan, Fransız havayolu şirketi Air France'a ait, 216 yolcu ve 12 mürettebat taşıyan Airbus uçağının, yerel saatle 11.10'da (TSİ 12.10) Fransa'nın başkenti Paris'te olmasının beklendiği bildirildi.

Paris'teki Roissy Havaalanı yetkilileri, uçağın saatlerce önce radar ekranlarından kaybolduğunu ve Roissy'deki endişenin çok fazla olduğunu kaydetti.

Havaalanı kaynakları, vericilerde bir arıza olabileceğini belirtirken, yine de bu tip uçaklarda bu arızalara pek rastlanmadığına dikkati çekti.

Yetkililer, sabah saatlerinden itibaren bir kriz masası oluşturulduğunu belirtirken, henüz Air France'dan bir açıklama gelmedi.

AIR FRANCE, UÇAKTAN HABER ALINAMADIĞINI TEYİT ETTİ

Air France'tan yapılan açıklamada, Atlas Okyanusu üzerinde radar ekranlarından kaybolan ve 216 yolcu ile 15 kişilik mürettebat bulunan uçaktan haber alınamadığı teyit edildi.

Kaybolan uçağın tipi A-330-200 olarak açıklandı.

UMUTLAR TÜKENİYOR

Brezilya açıklarında kaybolduğu açıklanan, Fransız havayolu şirketi Air France'a ait, 216 yolcu taşıyan Airbus uçağı ile ilgili umutların giderek tükendiği bildirildi.

Fransız Haber Ajansı, Paris'teki Roissy Havaalanı yetkililerine dayanarak verdiği haberde, umutların giderek azaldığını belirtti.

DENİZDE BÜYÜK ÇAPLI ARAMA OPERASYONU BAŞLADI

Brezilya Hava Kuvvetleri, Air France'a ait uçağın Atlas Okyanusu üzerinde kaybolduğunu ve Fernando de Noronha adası yakınlarında uçağı arama çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Hava Kuvvetleri sözcüsü, bu sabah uçakla sürekli kurulan telsiz bağlantısının kesilmesinin ardından arama kurtarma çalışmalarına başlandığını kaydetti.

Uçağın TSİ 12.10'da Paris'te olması planlanıyordu.

FRANSIZ BAKAN: "BU SAATE KADAR DEPOSUNDAKİ YAKITLA UÇAĞIN HAVADA KALMASINA İMKAN YOK"

Fransa Çevre Bakanı Jean-Louis Borloo, bu saate kadar deposundaki yakıtla uçağın havada kalmasına imkan olmadığını söyledi.

France info radyo kanılana konuşan Fransız bakan, "Maalesef bu saate kadar deposundaki yakıtla uçağın havada kalmasına imkan yok. Şu andan itibaren en trajik senaryo için hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor" dedi.

UÇAĞA YILDIRIM ÇARPMIŞ OLABİLİR

Yolcular arasında, 1 bebek, 7 çocuk, 82 kadın, 126 erkek bulunduğu belirtiliyor. Yolculardan 60'ının Fransız, en az 3'ünün İtalyan oldukları kaydedildi.

AFP'de yer alan Air France'ın bir açıklamasına göre uçak fırtınalı bölgeden geçiyordu ve yıldırım çarpmış olması ihtimali çok yüksek.

SON ANONS: ELKTİRK ARIZASI VAR

Uçaktan yapılan son anonsta ise fırtına sırasında türbülansa girildiği ve "Elektrik arızası var" denildiği iddia edildi.

Yetkililerin verdiği bilgiye göre, uçak söz konusu arıza mesajını TSİ 05.14'te gönderdi.

FRANSA, ARAMA ÇALIŞMALARI İÇİN ASKERİ UÇAK GÖNDERDİ

Fransa, Brezilya açıklarında kaybolduğu bildirilen Airbus uçağını aramak üzere bölgeye bir askeri uçak gönderdi. Fransa'nın Senegal'in Dakar kentindeki askeri üssünde bulunan bir askeri uçağı, kayıp uçağı tespit için yapılan çalışmalara katılmak üzere gönderdiği açıklandı.

Air France yetkilileri, yaptıkları açıklamalarda, “uçağa yıldırım çarptığı ihtimali üzerinde ciddi bir şekilde durulduğunu” bildirmişti.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*