Kayısı nelere iyi gelmiyor ki!

Kayısı nelere iyi gelmiyor ki!.21679
  • Giriş : 02.02.2009 / 20:53:00

Malatya Valiliği ve İnönü Üniversitesi'nin ortaklaşa yaptığı araştırmada, kayısının insan sağlığına etkileri konusunda yapılmış bilimsel araştırmalar kitaplaştırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Malatya Valisi Halil İbrahim Daşöz, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Ali Otlu, Yrd. Doç. Dr. Meltem Kuruşsöğütlü ve Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bayram Murat Asma'nın hazırladığı kayısının insan sağlığına etkileri konusunda yapılmış bilimsel araştırmalar kitabını basına tanıttı.

Malatya'da yaklaşık 40 bin ailenin kayısı ziraatıyla uğraştığını ifade eden Vali Halil İbrahim Daşöz, yaş kayısı üretiminin yılda 500 bin ton, kuru kayısı üretiminin de ortalama 120 bin ton olduğunu söyledi. Daşöz, bu bakımdan Malatya'nın dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 80'ini, Türkiye'deki tüketimin de yüzde 95'ini karşıladığını bildirdi. Kayısının birçok yararı olduğunun bilinmesine rağmen bunun bilimsel araştırmayla kanıtlanması gerektiğini belirten Daşöz, yapılan araştırmanın bu ihtiyaca cevap verdiğini kaydetti.

Araştırmanın geç kalınmış bir çalışma olduğunu belirten Prof. Dr. Ali Otlu, ''Bu derece başarılı sonuçlar alacağımızı başlangıçta tahmin etmemiştik. 4 -5 araştırma sonucunu yurt dışına gönderdik'' dedi. Araştırma sonuçlarından birinin, 1 yıllık çabaları sonucunda ABD'deki bir bilimsel dergide yayınlandığını anlatan Otlu, ''Yayınlanmaması için çok direnç vardı. Çünkü bu bir ilkti. Kayısının deney hayvanlarına yedirilerek sonuçlarının takip edilmesi ilk kez oldu'' diye konuştu.

Deney hayvanları üzerinde yaptıkları araştırmalarda kayısının kanser üzerindeki etkisine baktıklarını bildiren Otlu, şöyle devam etti: ''Kanser tedavisinde kullanılan metod reksat, faydasının yanı sıra zararlı bir ilaç. Bu nedenle çoğu kanser tedavisi yarım kalıyor. Hastanın midesi ve bağırsağı bozulduğundan ilacı alamıyor. Beklemek zorunda kalıyor. Kemik iliği, gerekli hücre üretemeyince bağışıklık sistemi çöküyor. Hasta her türlü hastalığa açık hale geliyor. 32 deney hayvanını aldık. Bir kontrol grubunun yanı sıra kayısıyla beslenen grup, metod reksat verilen grup ve bir de metod reksatla birlikte kayısı verilen gruplar oluşturduk. Sonuçta, kayısının metod reksatla kullanılması halinde ilacın olumsuz etkilerini ortadan kaldırdığını gördük. Bu da kanser tedavisinin tamamlanmasını sağlar.''

Kayısının karaciğer ve kalbe de iyi geldiğini ifade eden Prof. Dr. Otlu, kayısının faydalarının, içeriğindeki antioksidan maddelerin çokluğundan kaynaklandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*