Kayısı şenlikleri uluslararası boyut kazandı

  • Giriş : 14.06.2006 / 00:00:00

Malatya Belediye Başkanı Cemal Akın, bu yıl 14.’sü düzenlenecek Malatya Fuarı ve Kayısı Şenlikleri’ne uluslararası bir boyut kazandırdıklarını kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

12-16 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek festivale geçen yıl oluşturulan fuar kavramı ile uluslararası bir kimlik kazandırdıklarını ifade eden Akın, ”Ulusalararası arenada Malatya ve kayısı için iyi bir referans kaynağı oluşturduk. İlk defa önemli kayısı ithalatçısı ülke temsilcilerinin katıldığı organizasyon kapsamında 1. Uluslararası Kayısı Sempozyumu gerçekleştirildi ve kayısının tanıtımı açısından önemli bir kazanım sağlandı” dedi.

Bu yılki etkinliklerin geçmiş yıllara oranla daha zengin bir içerikle gerçekleşeceğini ifade eden Akın, Malatya Fuarı’nın ilham kaynağı olan kayısı şenliklerinin manevi bir anlam ve öneme sahip olduğunu kaydetti. Akın, kayısının Malatya ekonomisine kazandırdığı hayat standardının, kayısının dünya ve Türkiye pazarında çok daha aktif bir tanıtımının elzemliğini ortaya koyduğunu ifade ederek, ”Fuar ve şenlikler bu kapsamda değerlendirildiğinde de Malatya’ya çok şey kazandırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Malatya Fuarı’nın ticari katma değer üretme boyutunun yanısıra Malatya halkının sanat ve kültürel alandaki beklentilerinin bir görsel şölen atmosferinde Malatya Belediyesi tarafından karşılanması anlamını taşıdığını belirten Akın, şunları kaydetti:

”14. Malatya Fuarı ve Kayısı Şenlikleri Malatya halkına her açıdan dolu dolu bir hafta yaşatmanın yanısıra Malatya dışında yaşayan Malatyalı hemşehrilerimizle kaynaşma vesilesidir. Hemşehrilik ve şehir kültürünün gelişip güçlenmesi, Malatya’nın kültürel ve sanatsal alanda zenginleşmesi ve ticari katma değer üretmesi açısından 14. Malatya Fuarı ve Kayısı Şenlikleri’nin üstlendiği misyonu hakkıyla yerine getireceğine inanıyorum.”

Akın, Avrupa ve Amerika’da sektörleşen, profesyonel anlamda kurumsallaşan fuarcılık hizmetlerinin Türkiye’de de son yıllarda önemli aşamalar katettiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious