Kayısının da DNA'sı çıkarıldı!

  • Giriş : 19.07.2006 / 00:00:00

Malatya'nın kurutmalık ve sofralık kayısı çeşitleri ile Türkiye'de yetişen bazı yerli kayısıların DNA'ları çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TÜBİTAK destekli olarak Çukurova Üniversitesi'nde Doç.Dr. Salih Kafkas'a ait Moleküler Genetik labaratuarında yapılan çalışmada Malatya'nın kurutmalık ve sofralık kayısı çeşitleri başta olmak üzere Türkiye'de yetişen bazı yerli kayısılarının DNA'ları çıkarıldı.

Çukurova Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sevgi Paydaş ve Doç. Dr. Salih Kafkas'ın da danışmanlık yaptıkları projeye TÜBİTAK 67 bin YTL, Çukurova Üniversitesi de 10 bin YTL kaynak aktardı.

Çukurova Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Salih Kafkas, uzun bir çalışma sonucunda kayısının DNA'sını çıkarmayı başardıklarını belirterek, "Şimdi çıkardığımız bu DNA'ları çeşit ve tip bazında parmak izi yöntemleriyle tanımlamayı sağlayan RAPD, ISSR ve SSR gibi DNA tanımlama yöntemlerinde kullanıp, kayısılarımızı sadece dış görüntüleri ile değil genetik yapılarıyla da tanımlıyoruz. Çalışma herhangi bir sorun yaşanmazsa bu yılın sonu itibariyle tamamlanacak" dedi.

Kadir Uğurtan Yılmaz, projenin 2005 yılında, kayısı çeşitlerinin DNA parmak izi yöntemleriyle genetik düzeyde tanımlanarak uluslararası platformda sahipsiz olmadığını ortaya koymak için böyle bir çalışma başlattıklarını belirterek, "Yine uluslar arası patent kanunları çıkmadan ülkesel bir ön hazırlık yapmak ve çalışma sonuçlarını yeni kayısı çeşitlerinin ıslahı esnasında sürenin kısaltılmasında kullanmak amacıyla hazırladık." dedi.

Yılmaz, projenin hazırlanmasında ve uygulamaya konulmasında ortaya koyduğu gerekçelerin TÜBİTAK tarafından çok beğenildiğini ve destek verme kararı alındığını anlatarak, şunları söyledi: "Özellikle kurutmalık kayısıda dünyada rakibimiz yok. Ama bizim kendi yerli kaynaklarımız öteki kayısıcı ülkeler tarafından ıslah amacıyla kullanılıyor. Bunu göz önünde bulundurup çeşitlerimizi uluslar arası patent yasalarını kullanarak patentlemeliyiz ve kesinlikle bize ait olan materyali genetik düzeyde tespit etmeliyiz."

Özellikle üretim amaçlı olarak izinsiz kimsenin Türkiye'ye ait olan çeşit ve tipleri kullanmasına müsaade edilmemesi gerektiğini belirten Yılmaz, kayısıda piyasayı kaybetmemek için bu konulara dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious