Kayısı'nın anavatanı Malatya

  • Giriş : 18.07.2006 / 00:00:00

Amerikalı Prof.Dr. Jules Janick, dünyada kayısının anavatanının Malatya olduğunu ve bunu her gittiği yerde söyleyeceğini kaydetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

14. Malatya Fuarı & Uluslar arası Kültür Sanat ve Kayısı Festivali çerçevesinde bu yıl ikincisi düzenlenen "Uluslar arası Kayısı Sempozyumu"na katılmak üzere Malatya'ya gelen iş adamları ve bilim adamlarından bir grup Belediye Başkanı H. Cemal Akın'ı ziyaret ettiler.

Ziyarete, Dünya Kayısı Araştırma Grubu Başkanı Fransız Prof. Dr. Jean Marc Audergon, Malatyalı olup Fransa'da yaşayan Prof.Dr. Ziya Günata, Amerikalı Prof. Dr. Jules Janick, Fransız Prof.Dr. Inra Avignon ve İngiltere'de yaşayan Malatyalı iş adamı olan Emin Karaman katıldı.

Ziyarette konuşan Amerikalı Prof. Dr. Jules Janick, dünya da kayısının anavatanı olan Malatya'da bulunmaktan mutlu olduklarını ifade ederek, "Hiç kuşkunuz olmasın ki gerçekten Dünyada kayısının anavatanı Malatya. Ben bunu gittiğim her yerde söyleyeceğim" dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Belediye Başkanı H. Cemal Akın ise, Dünyanın en faydalı meyvelerinden birisi olan kayısı için düzenlenen sempozyuma katıldıkları için, sempozyum katılımcılarına teşekkür ederek, "Sizleri önümüzdeki yıl düzenleyeceğimiz sempozyumlarda da görmek istiyoruz" dedi. Öte yandan Belediye Başkanı H. Cemal Akın, günün anısına bütün ziyaretçilere kayısı kristali ve kayısı hediye etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious