Kayıt dışı ceplerin sesi kesiliyor

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

Cep telefonlarını kayıt altına almayanların telefonları yaklaşık bir haftadır susmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şanlıurfa Kapaklı Pasajı'nda kaçak cep telefonu alanlar ancak kayıt işlemlerini yaptıramayanlar cep telefonları kapatılınca soluğu satın aldığı esnafın yanında alıyor.

Bunlardan biri de Abdurahman Kırmızı. Kırmızı, kayıt işlemi yaptırdığı halde telefonun görüşmeye kapatıldığını ileri sürdü. 400 milyonluk telefon görüşmeye kapatılınca elinde kaldı. Cep telefonu kayıt dışı kalanlardan biri de Zeynep Kızılkaya. Kızılkaya da bir haftadır telefonundan "Alo" diyemiyor.

O da telefonunu kayıt altına aldırmak için ek sere verilmesini istiyor. Kayıt döneminde cep telefonunu kayıt altına aldıramayan Zeynep Kızılkaya "Elimdeki 300 milyonluk telefon çöpe gidecek"siteminde bulunuyor

Kapaklı pasajında cep telefonu satan yaklaşık 120 esnaf, müşteri ile karşı karşıya geldiği için problemlerini Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan ve Ticaret sanayi Odası Başkanı İsmail Demirkol'a taşıdı. Bununla da yetinmeyen esnaf aralarında topladıkları imzaları Ulaştırma Bakanlığı'na ve Şanlıurfa'nın 11 milletvekiline faksladı.

Cep telefonu satan Abdurahman Yaşar, daha önce cep telefonu satıkları müşterileri ile kavga edecek düzeye geldiklerini belirterek, "Bizden telefon alan ancak şimdi telefonu görüşmeye kapatılan müşterilerimiz gelip bizden kapatılan telefonun parasını istiyor. Bu bir iki kişi olsa yardımcı olacaz. Ancak şuan elimizde bu şekilde esnafımıza mürecaat eden 10 civarında cep telefonu sahibi var. Aramızda kavga çıkar endişesiyle durumu polise bildirdik. Şimdi polis kapaklı pasajının önünde 24 saat güvenlik önlemi alıyor. Yetkilerden ricamız telefonları görüşmeye kapatılanlara 15 gün ek süre verilmesi. Bu süre zarfı içerisinde telefonu kayıt dışı kalan insanlar kayıt yaptırır. Bu ülke ekonomisine de katkı sağlar." dedi.

Bu arada yaklaşık 8 ay önce 18 milyon cep telefonu kayıt altına alınma işlemi başlatılmıştı. 12 milyon kayıtsız telefona SMS yoluyla bilgi verilecek ve telefonlarını kaydettirmeleri istenmişti. Yasa gereği 14 Aralık 2005'e kadar süre tanınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious