'Kayıtdışı ekonomi belimizi büktü'

'Kayıtdışı ekonomi belimizi büktü'.5587
  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin ekonomik olarak bugün istenen yerde olmamasının en büyük nedeninin kayıtdışı ekonomi olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Borçelik tarafından yapımına geçen yıl başlanan Bursa Gemlik Vergi Dairesi'nin yeni binası Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın katıldığı törenle hizmete girdi. Burada konuşan Unakıtan, kayıt dışı ekoniminin ülkeye getirdiği külfete dikkat çekti.

Kayıt dışı ekonomi nedeniyle vergi oranlarının yüksek olduğuna dikkat çeken Unakıtan, "Ödeyeceğimiz faizler 46 milyar YTL. 20-25 yıl önce bu 2-3 milyar YTL idi. Biz bu parayı sadece faiz olarak ödüyoruz. Faizleri ödememiş olsaydık neler yapılırdı? Muazzam şeyler yapılırdı. Bütçeden yatırımlara 15 milyar YTL ayrılırken faize 45 milyar YTL ödüyoruz. Kayıt dışı nedeniyle yatırımların üç misli faiz ödüyoruz. Faiz kamburunun altında bu ülke eziliyor. Haraç verir gibi faiz ödüyoruz. Bu benim ağrıma gidiyor. Geldiğimden beri benim kafamı en çok bu sıkıyor. Ama bütçe açığını dengeledik. Bütçe açığı 40 milyar YTL iken bugün 2-3 milyar YTL'ye indirdik. Güçlü ekonomin yoksa güçlü ülke olamıyorsun. Kayıt dışı ekonomiyi kaldırırsak ekonomik olarak çok güçlü bir ülke oluruz, inanın bu ülkedeki herkesin yürüyüşü değişir. Bakın çevrenize, paralı adamla parasız adam arasındaki yürüyüş farkını görürsünüz" dedi.

İşadamı ve esnafa kayıt dışı ekonomiyi birlikte kaldırma çağrısında bulunan Bakan Unakıtan, şöyle konuştu:"Müşteri velinimetimizdir. Para veren altın bulsun. Zararınıza karışmayız ama karınıza ortağız. Ne yapalım, bu ekonomiyi hep birlikte böyle kaldıracağız. Bütçenin 3 misli faiz ödüyorsak, bunu engellediğimizde 3 misli yatırım yapacağız."

Zaman zaman, alışılageldik esprili üslubu ile örnek veren Maliye Bakanı Unakıtan, Türkiye'de ev satın almaya niyetlenen İngilizlere, tapu dairesinde düşük fiyat teklifi yapıldığını, yabancıların bu duruma şaşırdığını anlattı. Unakıtan, "İngilizlerin de ahlakını bozmuşuz. İngiltere'ye gittiğimde şakayla karışık siz bizi de bozmaya başladınız şeklinde konuşuyorlar" diye konuştu.

Bursa Valisi Nihat Canpolat'ın yanı sıra bölge milletvekillerinin de katıldığı törende, Borusan Holding ve Borçelik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Kocabıyık ile Borusan Murahhas Azası Mehmet Betil'e birer şükran plaket verildi.

Daha sonra Bursa'ya geçen Unakıtan, AK Parti ıÜüİl Teşkilatı tarafından 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü dolayısıyla düzenlenen "Artık engel yok" isimli programa katıldı. Burada 50 adet akülü tekerlekli sandalye dağıtan Unakıtan, özürlüler için evde bakım yapmaya kadar her türlü imkanları seferber ettiklerini söylerken, sandalyesini teslim alan engelli bir vatandaşın, "Sayın Bakanım size dokunayım, belki zenginlik bulaşır" demesi gülüşmelere neden oldu. Bakan Unakıtan daha sonra, Bursa Sanayi ve Ticaret Odası tarafınadn düzenlenen "Ekonomiye Değer Katanlar 2006" ödül törenine katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious