Kayıtdışı ekonomi en önemli sorun!

Kayıtdışı ekonomi en önemli sorun!.2184
  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye’nin kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına aldığı takdirde kimseye ihtiyacı olmayacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sakarya’da yapımı devam eden Resmi Daireler Kampusu’nde incelemelerde bulunan Unakıtan, buradan Sakarya Valiliği’ne geçti. Valilikte basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Unakıtan, Türkiye’nin kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına aldığı taktirde paraya, krediye ihtiyacı olmayacağının altını çizen Unkatına, "Türkiye yeterki şu kayıtlı ekonomiye geçişi sağlasın, o zaman kimseye ihtiyacımız yok." dedi.

Türkiye’de kayıt dışı ekonominin önemli bir problem olduğunu vurgulayan Unakıtan şunları kaydetti: "Kayıt dışından kayıt içi ekonomiye geçiş bizim önemli hedeflerimiz. Bununla ilgili bir strateji planı da hazırladık. O stratejiye göre de yapacaklarımız var, yaptıklarımız var. Şunu bilesiniz ki AB’ye üye olmamızın önündeki en büyük engel kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almaktır. Bunu muhakkak suretle başaracağız. Bu sadece Maliye Bakanlığı’nın değil, bütün vatandaşlarımıza düşen bir iş. İşte nedir? Alış-veriş yaptığınızda şu fişimizi verir misin demek işte hepsi bu. Biz bunu vatandaşlarımızdan istiyoruz. Türkiye’nin evlatlarımızın geleceği için istiyorum. Bunu yapmazsak evlatlarımıza iyi bir Türkiye teslim edemeyiz. Bunun bilincinde olmamız lazım, lütfen Türkiye’nin geleceği için, evlatlarımızın geleceği için buna gereken önemi vermemiz lazım. Türkiye’nin kimseye ihtiyacı yok. Paraya da krediye de ihtiyacı yok. Türkiye yeter ki şu kayıtlı ekonomiye geçişi sağlasın bizim kimseye ihtiyacımız yok. O bakımdan kendi potansiyelimizi harekete geçirmemiz gerekiyor. Bakınız etrafımızdaki bütün ülkeler bizden daha gelişmiş durumda. Bizim bunlara yetişmemiz lazım. Biz 5 bin doları yeni geçiyoruz, kişi başına milli gelirde. Yunanistan’ın 15-20 dolar arası. O zaman bizim bu meselemizi halletmemiz lazım.

ENFLASYON DÜŞMEYE DEVAM EDECEK

Enflasyonun yeniden tek haneli rakama düşmesinin sevindirici bir husus olduğunu belirten Unakıtan, enflasyonun düşmeye devam edeceğini vurguladı.

Hükümetin en büyük hedefinin enflasyonu indirmek, fiyat istikrarını sağlamak olduğunu anlatan Unakıtan, Türkiye’de fiyat istikrarı sağlandıkça güven ve istikrarın artacağını, bununda uluslararası rekabet gücümüzü artıracağını ifade etti. Unakıtan, "Türkiye’ye yabancı sermayenin gelişi daha fazla olur. Eskiden senede 1 milyar dolar para gelmezken şimdi 20 milyar dolar para geliyor. 2006 yılının sonunda 20 milyar dolar yabancı sermaye gelmiş olacak. Bunlar fevkalade önemli hususlar. Artık yabancılar hesaplarını yaparken, gelişmekte olan ülkeler ve yatırım yapılması gereken ülkeler listesine de Türkiye’yi dahil etmişlerdir. Çin’i, Hindistan’ı, Brezilyayı söylerken yanına Türkiye’yi de ilave etmişlerdir." şeklinde konuştu.

BAKANLARIMIZ FELAKET BÖLGESİNDE YATIP KALKIYOR

Sel felaketi dolayısıyla çok üzücü günler yaşadıklarını, hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, kalanlara sabır dileyen Unakıtan, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Selde can ve mal kayıpları oldu. Hükümet mal kayıpları olanlara yardım edecek. Televizyonlarda izlediğiniz gibi hükümetimizin ilgili ve çok önemli bakanları gece gündüz orda olacak. Sağlık, İçişleri, Bayındırlık, Tarım bakanımız o felaketzedelerle sabah akşam onlarla beraber oluyorlar. Onlarla beraber yediler içtiler. O kadar yakından takip ettik hükümet olarak sel felaketini. Devlet olarak o vatandaşlarımızın yanındayız. Yaralarını sarıyoruz, sarmaya devam edeceğiz. Ama tabi can kayıpları büyük üzüntümüz. İnşallah böyle günler bir daha yaşamayız. Bunlardan da ders almak durumundayız. Devlet ve vatandaş olarak bu gibi afetlere karşı tedbirleri birlikte almamız lazım."

Bölgedeki belediye başkanlarının ihmali oldukları yönündeki sorusuna ise Bakan Unakıtan, "Ben o detaylara girmek istemiyorum." diye yanıt verdi.

UNAKITANI PANKARTLI KARŞILAMA

Bu arada Resmi Daireler İnşaatının bulunduğu Camili Mahallesi sakinleri inşaat girişine, "Sayın Bakanım ver parayı kurtar bizi" yazılı pankart astı. Pankartı inşaata gelişinde gören Unakıtan mahlale muhtarı Yunus Özçelik’ yanına çağırıp sohbet etti. İnşaatın müteahhidi ile de ilginç bir sohbet eden Unakıtan, "İnşaatı şimdiye kadar tamamlasaydın, parayı benden alırdın" dedi. Resmi Daireler Kampusu inşaatının maketini uzun uzun inceleyen ve Sakarya Valisi Nuri Okutan’dan bilgi alan Unakıtan bir gazetecinin, "İnşaatın tamamlanması için parayı verecek misiniz" şeklindeki soruya da, "Veriyorum. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan parayı verdi" diye yazarsınız" şeklinde cevap verdi.

Unakıtan’ın valilik ziyareti sırasında Sakarya Valisi Nuri Okutan, bakana el yapımı bir baston hediye etti. Unakıtan müteahhide seslenerek, "Artık baston elimde" diye espri yaptı. Adapazarı pancar Ekiciler Kooperatifi Başkanı Ahmet Mülayim’de 7 sene sonra faaliyete geçen Şeker Fabrikası’nda üretilen küçük bir torba şekeri Unakıtan’a verdi. Unkatın’da, "Bu şekeri gıdım gıdım harcayım" diye güldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious