Kayıtdışına savaş açtılar

Kayıtdışına savaş açtılar.14173
  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Gıda sektörü, gıdada kayıtdışının insan sağlığını tehdit ettiğinin altını çizerek, çalışmalar başlatacaklarını söyledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Catering 2006 Fuarı kapsamında düzenlenen etkinliklerde kayıtdışı ile mücadele başlatılması yönünde görüş birliğine varıldı. Moderatörlüğünü Ekonomi Müdürümüz Celal Toprak’ın yaptığı “Gıdada Kayıt Dışı” başlıklı foruma katılan bütün konuşmacıların, yetkililerin kayıtdışı ile mücadelede yetersiz kaldıklarının altını çizerek bu konuda acil önlen alınması yönünde istekte bulunmaları dikkat çekti. ETBİR Başkanı Önder Ünlüer, BEYAZDER Başkanı Demir Kunter, Baklavacılar Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım ve Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz kayıtdışı ile mücadelenin bataklığı kurutmaya benzediğini belirtip, yeterli denetimin yapılmasını şart olduğunu söylediler. Konuşmacılar her yerde kayıtdışı var ama gıdada kayıtdışının varlığı insan sağlığını tehdit ediyor. Beklide olmaması gereken tek sektör gıda diyerek ortak görüşte buluştular.

ETTE KÜNYE OLACAK

Önder Ünlüer, ette kayıtdışının önlenmesi için ETBİR olarak çalışmalar yaptıklarını vurgulayarak, “ETBİR’in ilk hedefi kayıtdışını önleyip vatandaşa kaliteli et yemesini sağlamak. Bizim sattığımız etlerde çok yakında ürünün künyesi olacak” dedi. Demir Kunter ve Mehmet Yıldırım’da Catering 2006 Fuarı’nın kayıtdışı ile mücadelede bir platform olması gerektiğinin altını çizdiler ve ‘Bugün burada kayıtdışına karşı ilk adım atılmalı’ görüşünü dile getirdiler. Toplantıya katılan Bülent Deniz ise kayıtdışı konusundan herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi. Kalp sağlığı uzmanları Ayşegül Vural ve Ayşe Emre’de kaliteli beslenmenin önemine dikkat çekerek, daha uzun yaşamak için yapılması gerekenlerin altını çizdiler. Bu arada “Yemek Sanayicileri Hangi İletişim Teknolojilerini Kullanmalı?” konulu sabahki oturumda konuşan panelistler ise şunları söyledi: Durusu Belediye Başkanı Engin Akman: AB’ye girerken ve dünyayla rekabet ederken bilgi teknolojilerini kullanmalıyız. Ülkemizdeki derneklerin ve federasyonların kaynak bulmak için AB fonlarından da yararlanması gerekli. AB fonlarından yararlanmak için projeler hazırlamalıyız.

EĞİTİME ÖNEM VERİLMELİ

Boltaksit.com yöneticisi Aykut Yıldırım: Gelişmenin önündeki en önemli etken kayıtdışı ekonomidir. Kayıtdışı ekonomi amatörlüktür. Profesyonel olmak için değişip dönüşmemiz lazım. Yemek sanayicilerinin dünya ile rekabet etmesinde bilişim teknolojileri çok önemli. Servodata Genel Müdürü Cem Haydar Bektaş: Derneklerin, birliklerin, federasyonların eğitime ciddi önem vermesi gerekir. Bilgi teknolojileri günümüzün rekabet koşullarında olmazsa olmazları arasındadır.

BİLİŞİME YATIRIM YAPMAYAN YOK OLUR BİLİŞİME YATIRIM YAPMAYAN YOK OLUR

“Yemek Sanayicileri Hangi İletişim Teknolojilerini Kullanmalı?” konulu forumun moderatörlüğünü yapan KOBİ Danışmanları Derneği (KOBİDA) Başkanı Mehmet Önder, Türkiye’nin önümüzdeki dönemlerde rekabete en açık olan sektörlerinin başında tarım, gıda ve hazır yemek sanayinin geldiğini söyledi. “Bugün Türkiye’de 6,5 milyon kişi hazır yemek yiyor” diyen Önder şunları kaydetti: “Sektörün potansiyelinin 22 milyon kişi olduğu dikkate alındığında geleceğinin çok parlak olduğunu görüyoruz. Çin gelip bizim yemek pazarımıza girmeyecek. Firmalarımızın büyüyerek atağa kalkmasının, uluslararası standartlarda üretim yapmasının temelinde teknoloji var. Bilgi teknolojilerine yatırım yapmayan işletmeleri yok olma tehlikesi bekliyor. Önümüzdeki 2 ila 5 yıl içerisinde sanal işletmeler ortaya çıkacak ve kurumlar da gittikçe sanallaşacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious