Kayıtlı tarihi eser sayısı 10 bin arttı

Kayıtlı tarihi eser sayısı 10 bin arttı.9767
  • Giriş : 03.04.2008 / 18:42:00

Vakıflar Genel Müdürü Yusuf Beyazıt, ''2003 yılında başlatılan çalışmalarla 2002 yılında 9 bin tescilli tarihi eser sayısı, şu anda 19 bin 500'e ulaştı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yusuf Beyazıt, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü (GYTE) tarafından düzenlenen ''Vakıf ve Medeniyet'' konulu konferansta, vakıf müessesesinin tarihi sürecini anlattı.

Selçuklular döneminde başlayan vakıf müessesesinin, Osmanlı döneminde daha geniş kapsamlı faaliyet gösterdiğini ifade eden Beyazıt, dış güvenlik, içişleri ve adalet hizmetlerinin dışındaki altyapı, şehirleşme, sağlık, eğitim, ticaret ve ekonomi gibi bütün hizmetlerin vakıflar aracılığıyla yürütüldüğünü bildirdi.

Cumhuriyet öncesi 41 bin 550, Cumhuriyetten sonra Medeni Kanun ile 4 bin 450 vakıf kurulduğunu dile getiren Beyazıt, Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak tüm bu vakıfların yaşatılmalarını ve faaliyetlerini sürdürmelerini sağladıklarını kaydetti.

-VAKIFLARIN YARDIMLARI-

''Amacımız, bir yardımlaşma ve hayır medeniyeti olan vakıfları yüzyıllar sonrasına aktarabilmektir'' diyen Beyazıt, Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak 81 ilde 100 bin aileye her gün sıcak yemek, 794 ilçede 75 bin aileye kuru gıda, köylerdeki 5 bin aileye aylık 261'er YTL maaş ve 10 bin öğrenciye aylık 50 YTL burs imkanı sağlandığını bildirdi.

Beyazıt, maddi durumu kötü olanlara da sağlık hizmetlerinin, vakıf hastanelerinde ücretsiz olarak sunulduğunu söyledi.

Tüm bu hizmetlerin devletten bir kuruş bile alınmadan gerçekleştirildiğini dile getiren Beyazıt, şöyle konuştu:

''Vakıflar Genel Müdürlüğünün gelirleri, hayırseverlerin bırakmış olduğu arsa, arazi ve gayrimenkullerin değerlendirilmesinden sağlanıyor. 203 bin 767 adet taşınmaz gayrimenkulü ile Vakıflar Genel Müdürlüğü, Türkiye'nin en zengin kurumudur. Kat karşılığı ile elde edilen 1446 daire, 194 dükkan, 55 villa, 2400 apart daire, 88 bürosu, yap-işlet devret modeli ile elde edilen 7 benzin istasyonu, 3 hastanesi, iş merkezleri gibi gelir getiren yerlere sahiptir.''

-''TESCİLLİ ESER SAYISI 19 BİN 500'E ULAŞTI...''-

Tarihi eserlerin ortaya çıkarılmasına çok büyük önem verdiklerini anlatan Beyazıt, konuşmasına şöyle devam etti:

''2003 yılında başlatılan çalışmalarla 2002 yılında 9 bin tescilli tarihi eser sayısı, şu anda 19 bin 500'e ulaştı. Ortaya çıkarılan tüm bu eserler kayıt altına alınıyor. 180 derecelik kameralarla bu eserler video kayıt sistemiyle arşivleniyor. Yıllarca kapalı kapılar ardında kalmış ve depolarda kilitlenmiş milyonlarca tarihi belgeyi de gün ışığına çıkarmak için çalışma başlattık. 12 milyondan fazla vakıf belgesini derleyip bilgi ortamına aktardıktan sonra sergileyeceğiz. Bugüne kadar depolarında farelerin cirit attığı Vakıflar Genel Müdürlüğü belgeleri, Vakıf Araştırma Yönetim Sistemi (VAYS) projesiyle bütün yabancı dillere de çevrilerek müzelerde sergilenecek.''

-TARİHİ ESERLERİN ONARIMI-

Beyazıt, tarihi eserlerin onarım ve restorasyon çalışmalarının da sürdüğünü ifade ederek, 2002 yılında 46 tarihi eserin onarımı yapılmışken, 2003-2008 yılları arasında toplam 2 bin 650 eserin onarımının tamamlandığını bildirdi.

2008 yılında da bin eserin daha onarımının yapılacağını söyleyen Beyazıt, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Yeni Vakıflar Kanunu ile de yurt içindeki tarihi eserlerin yanı sıra yurt dışındaki tarihi eserlerin de onarımı yapılarak dünya medeniyetine sunulacak

Genel Müdürlük bünyesinde kurulan kaçakçılıkla mücadele biriminde görevli uzmanlar 24 saat boyunca müzayedeleri gezerek kaçak tarihi eserleri kontrol ediyor ve bulduklarına da derhal el koyuyor.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious