Kayıttaki telefonlar için iptal davası

  • Giriş : 31.12.2006 / 00:00:00

Cep telefonlarını kayıt altına alan " Telsiz Kanunu'da Değişiklik Yapılması Hakkında' yasanın 6. maddesinin Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal davası açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kaçak cep telefonlarını kayıt alan yasa Anayasa Mahkemesi yolunda.
Avukat Sedat Vural, “Telsiz Kanununda Değişiklik Yapılmasına Hakkında” yasanın 6.maddesinin, Anayasa’ya aykırı olduğu ve iptali istemiyle Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

Yasanın evrensel hukuk ve anayasanın özüne aykırı bir biçimde “kaçakçılar ve görevini kötüye kullananlara özel af” niteliğinde olduğunu savunan Vural, yasanın Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti.

330 YERİNE 232 OYLA KABUL EDİLDİ

Avukat Vural, Mahkeme’ye sunduğu dilekçesinde, “5392 sayılı yasanın ek 6.maddesi diğer Anayasal hükümlere aykırılığı yanında özel bir af niteliğinde olduğundan Anayasa’nın bu hükmü gereği TBMM’nin üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu ile kabul edilmesi gerekmektedir. Oysa bu koşul yerine gelmemiştir. Bu madde TBMM’de 330 yerine 232 kabul oyuyla yasalaşmıştır” dedi.
Vural, Mahkeme’ye sunduğu dilekçesinde, yasanın Anayasa’nın başlangıç bölümü ile 2, 10, 11, 17, 66 ve 87. maddelerine aykırılık iddialarının Anayasa Mahkemesi’ne taşınmasını istedi.

KAÇAK CEPLER DAHA ÖNCE TESPİT EDİLEBİLİRDİ

Avukat Vural, daha önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na “Telekomünikasyon Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre Türkiye’ye 40 milyon adet cep telefonunun kaçak olarak sokulduğu ve buna bağlı olarak devletin katrilyonları bulan vergi kaybı ile toplu kaçakçılık suçu işlendiği” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık, takipsizlik kararı verince Avukat Vural, Sincan Ağır Ceza Mahkemesi’nde karara itiraz etmiş, Mahkeme bu talebi “taraf yönünden” reddetmişti.
Avukat Vural, kaçakçılığın bir mahkeme kararı ile tespiti ve kaçakçıların yargılanmalarının sağlanması için 19 Aralık 2006’da Adalet Bakanlığı’na “kanun yararına bozma” isteminde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious