Kaymakam nişanı bozunca 14 yaşındaki kız okula döndü

Kaymakam nişanı bozunca 14 yaşındaki kız okula döndü.15351
  • Giriş : 17.01.2008 / 22:00:00

ŞANLIURFA'nın Birecik İlçesi Kaymakamı Tuncal Sonel, ailesinin baskısıyla 26 yaşındaki Orhan Bulut ile nişanlandırılıp, okuldan alınan 14 yaşındaki F.D.’nin ailesiyle konuşup, nişanı bozdu ve kızı okuluna gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İlçe merkezindeki Yunus Emre İlköğretim Okulu 4'üncü sınıf öğrencisi F.D., ailesi tarafından evlendirilmek için kısa süre önce okuldan alındı, ardından Orhan Bulut ile nişanlandırıldı. Mahalle gezileri yapan Birecik Kaymakamı Tuncay Sonel, F.D.'nin durumunu öğrenince Namık Kemal Mahallesi'nde oturan ailenin evine ziyarete gitti. Kızın annesi Gülay, babası İbrahim D. ile görüşen Kaymakam Sonel, bir kızın 14 yaşında okuldan alınıp, nişanlandırılmasının yanlış olduğunu anlattı. Dakikalarca konuşan Sonel, aileyi kararından vazgeçirmeye çalışırken, bu sırada yanına gelen F.D., evlenmek istemediğini söyleyip, okuluna dönmek için yardım istedi. F.D.'nin ısrarını gören aile, Kaymakam tarafından ikna edildi. Nişanı bozan Kaymakam, F.D.’nin parmağındaki yüzüğü çıkarttı. Yüzü gülen F.D., kaymakama teşekkür etti.

Birecik Kaymakamı Sonel'in nişanı bozduğu F.D.'nin giyecek ve kırtasiye gibi malzemeleri de Kaymakamlık tarafından alındıktan sonra, yeniden okuluna kavuşturuldu. Evliliğin eşiğinden dönüp, sınıf arkadaşlarına kavuşmanın sevincini yaşayan F.D., öğretmen olmak istediğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious