Kaymakamlığın soruşturma açtığı muhtar istifa etti

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Aydın'ın Karpuzlu ilçesine bağlı Tekeler Köyü Muhtarı Sadettin Tağa, kaymakamlıktan izin alarak köylüleri için yaptırdığı yoldan dolayı yine kaymakamlık tarafından hakkında soruşturma izni verilince istifa etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muhtarın istifasını öğrenen köylüler, topladıkları imzalarla Aydın Mahalli İdareler Müdürü Şerife Bardakçı'dan, muhtarlarının görevine dönmesini istedi.
Tekeler'de iki dönemdir muhtarlık yapan Sadettin Tağa, sebze meyve bahçelerine giden yaklaşık 4 kilometrelik patika yolu, köylülerden gelen talep üzerine dönemin kaymakamdan izin alarak traktör geçebilecek şekilde genişletti. Yolun yaklaşık 400 metrelik kısmının orman içinden geçmesi sebebiyle orman muhafaza memurları, Muhtar Tağa hakkında tutanak tutup savcılığa bildirdi. 4483 sayılı kanun kapsamında muhtarın yargılanabilmesi savcılık, kaymakamlıktan soruşturma izni istedi. Karpuzlu Kaymakamlığı'nın izniyle Tağa hakkında yaptırdığı yoldan dolayı soruşturma başlatıldı. Yol yapımı için izin veren kaymakamlığın her şeyi bildiği halde soruşturma istemesini anlayamadığını belirten Muhtar Sadettin Tağa "Köylülerimiz yol olmadığı için bahçelerine at ve eşeklerle gidip geliyordu. Bunu çözmek için patika yolu, hem de kaymakamlığın izniyle traktör yoluna dönüştürdük. Ormandaki bazı ağaçların zarar gördüğü gerekçesiyle şimdi cezalandırılmak isteniyorum. Bu tamamen hizmetten soğutmaktır. Yaşadıklarımı içime sindiremediğim için istifa ettim." dedi.

Tağa'nın istifası köyde şok etkisi yaparken ilçede de günün konusu oldu. Karpuzlu Kaymakamlığını vekaleten yürüten Çine Kaymakamı Ferhat Çağlar'ın muhtarlığı birinci aza Sabahattin Hayıt'a verdiği ancak Hayıt ile birlikte diğer azalar ve yedek azaların da tepki göstermek amacıyla istifa dilekçelerini sunduğu bildirildi. Köyde doğan yönetim boşluğu sebebiyle Kaymakam Çağlar'ın dilekçeleri kabul etmediği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious